یکشنبه 20 فروردین 1391

تغییر هوای سیاست در مغرب

نویسنده: islamic-awakening   طبقه بندی: نگاه دوم، مغرب، 

جام جم آنلاین/ عبدالله بن‌كران نخست‌وزیر اسلامگرای مغرب (مراكش) در حال رانندگی از محل كار به خانه‌اش است كه تعدادی از فارغ‌التحصیلان خشمگین و جویای كار، اتومبیلش را متوقف می‌كنند.

آنها فریاد می‌زنند: «ما به تو رای دادیم و تو پلیس را می‌فرستی تا ما را دستگیر كند و مورد حمله قرار دهد.»

آقای بن‌كران ضمن عذرخواهی قول می‌دهد هر پلیسی كه قانون‌شكنی كرده باشد، مجازات شود. تعدادی از فارغ‌التحصیلان برایش كف می‌زنند.در مغرب چیزهایی درحال تغییر است. فئودالیسم بی‌روحی كه دربار را به موزه‌ای تبدیل می‌كرد، در حال سپری‌شدن است.

قانون اساسی جدید،‌ شبكه‌ای از تحركات جدید را نوید می‌دهد، دوط راه‌آهن كه بموقع حركت می‌كنند و بزرگ‌ترین بندرگاه در دریای مدیترانه در حال تاسیس است.برخلاف سایر رژیم‌های مستبد عربی كه سال گذشته در پی اعتراضات مردمی ‌سرنگون شدند، محمد ششم پادشاه مراكش در عرض چند هفته از یك قانون اساسی جدید پرده برداشت.این قانون وعده می‌داد كه قدرت را (نه دركل) به صورتی واقعی به یك دولت انتقال دهد كه از طریق انتخاباتی شفاف و سالم بر سر كار آید.در رض یك سال گذشته حزب عدالت و توسعه كه یك حزب اسلامگرای میانه‌رو است، توانست در انتخابات برنده شود و نخست‌وزیر خود را معرفی كند.

حذف سلسله مراتب

رهبر حزب عدالت و توسعه با كنار گذاشتن سلسله مراتب پیشین حكومتی، نه درساختمان‌های دولتی با مستخدمانی یونیفورم‌پوش بلكه در یك خانه عادی با دوگهبان زندگی می‌كند. در مراسم سوگند، او با بی‌میلی بر شانه‌های پادشاه بوسه زد نه مانند دیگران كه برای بوسیدن دست او تا زانو خم می‌شدند.

بن‌كران، در خیابان با مردم صحبت می‌كند نه به صورت رسمی ‌و اداری عرب كه بسیاری از مراكشی‌ها با آن مبارزه كردند. وزرایش نیز در قهوه‌خانه‌ها با مردم نشست و برخاست داشته و با قطار مسافرت می‌كنند.

سال 1999، (حسن دوم پدر همین محمد ششم پس از مرگ خود) نوعی اصلاحات را به صورت سرسری شروع كرد. به این معنا كه یك فرد چپگرای محكوم به اعدام را به عنوان نخست‌وزیر تعیین كرد، اما چنین اقدامی ‌بیشتر پوششی بود برای تداوم پادشاهی.

در حال حاضر البته بن‌كران از اختیارات بیشتری برخوردار شده است. به طوری كه او می‌تواند وزرایش را انتخاب كند و بودجه‌اش را آماده سازد. همچنین وی می‌تواند قدرت قانونگذاری‌اش را توسعه دهد.

از سوی دیگر، دربار نیز آن تندخویی دوران حسن دوم را كنار گذاشته است. از این رو هرچند پلیس هنوز موجب هراس مردم می‌شود، اما این مساله بسیار كمتر از سایر كشورهای جهان عرب است.

اسلامگرایان مغربی بسیار كوشش كرده‌اند تا به نخبگان قدیمی حاكم و جاافتاده كشور اطمینان خاطر دهند كه می‌توان به آنها اعتماد كرد.

یكی از پیروان بن‌كران می‌گوید: «در مصر وتونس این ارتش بود كه از دموكراسی حمایت كرد، اما در مغرب این پادشاه است كه چنین می‌كند.» حزب او لحن ضد سكولاری خود را كنار گذاشته است و اجازه می‌دهد تا مشروب‌فروشی‌ها به كار خود ادامه دهند. یكی از وزرا می‌گوید: «ما كه پلیس اخلاق نیستیم ».

حزب عدالت و توسعه نگرانی متحدان غربی اش بخصوص فرانسه را در نظر می‌گیرد. وزرا می‌گویند آنها توانسته‌اند امتیاز ساخت یك خط راه‌آهن سریع‌السیر به مبلغ 1.8میلیارد یورو (2.4 میلیارددلار) را به دست آورند. بگذریم كه این پروژه یك بار در گذشته به بهانه هدیه «مقامات استعماری سابق» مورد حمله قرار گرفته بود.

نكته: نخست وزیر مراکش، در خیابان با مردم صحبت می‌كند نه به صورت رسمی ‌و اداری عرب كه بسیاری از مراكشی‌ها با آن مبارزه كردند. وزرایش نیز در قهوه‌خانه‌ها با مردم نشست و برخاست داشته و با قطار مسافرت می‌كنند

وظیفه سخت‌تر اسلامگرایان در این میان، مجاب كردن طرفدارانشان است، زیرا هیچ‌كدام از سایر نیروها نمی‌خواهند مشروعیت سیستم پادشاهی را دوباره احیا كنند. از این رو به رغم محبوبیت مردمی ‌و شخصی فردی چون بن‌كران، نوعی ناامیدی بیش از اندازه در جامعه به چشم می‌خورد.

شكوه‌های عضو یك اتحادیه كارگری به این صورت بیان می‌شود كه: «كلید قدرت باید در دست مردم باشد نه نیروهای پلیس.» به اعتقاد او «هیچ چیزی تغییر نخواهد كرد»‌.

یكی از خوش شانسی‌های بن‌كران این است كه رقبای كم قدرتی دارد. تلاش‌هایی كه در گذشته برای متحد كردن گروه‌های رنجیده و آزرده خاطر صرف شد در نهایت بی‌نتیجه ماند. گروه اسلامگرای افراطی العدل و الاحسان كه مخالف سلطنت است، ماه گذشته از مجموعه اعتراضات كناركشید و بقایای اعتراضات هم فروكش كرد.

مخالفان جدید

در حالی كه اپوزیسیون رسمی ‌در حال فروكش كردن است، نوعی اعتراضات غیررسمی‌ در حال رشد است. بخصوص در مناطق روستایی كه نیمی ‌از فقیرترین جمعیت 30 میلیونی مغرب در آنجا به سر می‌برند.

در این مناطق، نارضایتی هراز چند گاه اوج می‌گیرد. تنها با اعمال قانون منع رفت و آمد شبانه و بازداشت و استفاده از ماشین‌های آب پاش بود كه از ادامه درگیری‌ها در دو شهر شمالی جلوگیری شد. معترضان به افزایش بهای خدمات‌شهری داشتند به مرز جدایی‌طلبی دراین منطقه نزدیك می‌شدند.

اوضاع مالی كشور نیز همچنان درحال وخیم‌ترشدن است. تا به حال، اقتصاد مغرب از ركود ناشی از بازارهای اروپا جان سالم به‌در برده است اما دولت قبلی تمام ذخایر ارزی كشور را صرف حقوق فزاینده كرده؛ به طوری كه تنها اندكی از آن باقی مانده است. بازگشت هزاران بیكار از اروپای راكد و لیبی بدون قانون، این ذخایر اندك را هم از میان خواهد برد.

پلیس مغرب تقلا می‌كند قدرت از دست رفته اش را در پی یك سال فرسایش به دست آورد. درشهرها، دستفروشان دوره گرد درخیابان‌ها پراكنده‌اند و ترافیك را بند می‌آورند. جرایم درحال افزایش است.

نیروهای امنیتی اخیرا اقدام به تخریب حدود 4400 واحد مسكونی كردند كه به صورت غیر قانونی سال گذشته توسط مراكشی‌ها دریك مكان خالی احداث شده بود. اینها نشان می‌دهد كه نارضایتی‌های بیشتری در راه است.

البته این آسان خواهد بود كه دولت تعلل خود در كارها را به گردن رژیم گذشته بیندازد. اسلامگرایان كه حیاتی تازه یافته‌اند، می‌گویند این كاستی‌ها به وسیله آنها متوقف خواهد شد.

آنها قول تقسیم شفاف و عادلانه ثروت را می‌دهند. آنها فهرستی از شركت‌های حمل و نقل منتشر كرده‌اند كه طبق دستور مقامات بالا تضمین كرده‌اند راه‌ها را بازسازی كنند. شاید بتوانند ژنرال‌های ارتش را هم به خاطر این‌كه برای مدت‌های طولانی اجازه ماهیگیری در سواحل را به خود منحصر كرده بودند، شرمنده كرده و آنها را روانه خانه‌هایشان كنند.

به هرحال ائتلاف حكومتی اسلامگرایان نیز محدودیت‌های خاص خودش را دارد. ائتلاف بن‌كران هنوز مملو از وزرایی است كه در دولت سابق فعالیت می‌كردند. در حال حاضر او از این بابت مورد انتقاد قرار می‌گیرد كه به خویشاوندانش امتیازاتی داده و دست به حیف و میل اموال عمومی‌زده است. این سخت خواهد بود كه با دولت گذشته بجنگی و درهمان حال با آنها درقدرت شریك باشی.

پادشاه غارتگر

شكست این تجربه بسیار پرهزینه خواهد بود. یك كتاب جدید تحت عنوان «پادشاه غارتگر» در فرانسه به چاپ رسید كه توضیح می‌دهد چگونه پادشاه مراكش طی مدت 11 سال حكومت خود توانسته است ثروتش را پنج برابر كند.

این درحالی است كه پنهانكاری‌های دربار همچنان ادامه دارد و بیشتر می‌شود، زیرا بخش‌های پردرآمد اقتصاد در دست آنهاست. به رغم ممنوع بودن، این كتاب روی اینترنت بسرعت پخش شد.

كاربران دنیای مجازی پیوسته كاخ‌های فراوان محمد ششم را با آلونك‌هایی مقایسه می‌كنند كه توسط نیروهای نظامی ‌درهم كوبیده شد.

با این همه، هنوز پادشاهی مراكش درمقایسه با سایر پادشاهان عرب كمتر در معرض دشنام قرار می‌گیرد. از این رو شاید با قربانی كردن چند نفر دیگر از آزمندان دربارش وی بتواند این حكومت را چند صباح دیگر سرپا نگه دارد.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic