مشرق نیوز / با توجه به مأموریت فرستاده سازمان ملل در مسئله سوریه، به نظر می‌رسد طرح صلح سازمان ملل با توجه به نقاط ابهام قابل توجهی كه شامل می‌شود، نه تنها به نتیجه نمی‌رسد بلكه طرحی برای وارد كردن ناتو و حمله نظامی به این كشور باشد.
به گزارش خبرنگار بین‌الملل مشرق، چندی است "كوفی عنان" دبیر كل سابق سازمان ملل با حكم این سازمان به عنوان نماینده در مسئله سوریه راهی خاورمیانه شده است.عنان با در دست داشتن طرحی 6 ماده‌‌ای خود وارد سوریه شد و بعد از دیدار با سران ارشد سوریه و "بشار اسد" رئیس جمهور این كشور در گزارشی موافقت سوریه با كلیات این طرح را اعلام كرد؛ كلیات طرح عنان شامل در قدرت باقی ماندن بشار اسد، آغاز مذاكرات بین طرف‌های درگیر، آزادی زندانیان سیاسی و قبول آتش‌بس میان طرف‌های درگیر بوده است.

در كنار موافقت سوریه و قابل توجه بودن ظاهر طرح صلح عنان، موارد مبهم بسیاری در این طرح و نتیجه آن به چشم می‌خورد كه بی طرف بودن طرح صلح فرستاده سازمان ملل را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد.

به عنوان مثال در این طرح طرف‌های درگیر به وضوح مشخص نشده است حال آنكه می‌بایست به وضوح مشخص شود طرف مقابل حكومت سوریه چه گروه‌ها و كشورهایی هستند؟

 • آیا مخالفین نظام سوریه تنها شماری از مردم سوریه هستند یا گروه‌هایی همچون القاعده، مزدوران عرب، جاسوسان موساد، سیا و یا كشورهایی همچون عربستان، تركیه، فرانسه، قطر، آمریكا، انگلیس و ... هستند؟

بنابر گزارش وبسایت گلوبال ریسرچر ، در اواخر ماه فوریه سال جاری، 13 افسر فرانسوی در شهر حمص توسط ارتش سوریه دستگیر شدند؛ از سوی دیگر، وبسایت خبری دیلی استار در خبری افزود: این افسران قسمتی از یك شورش بزرگ توسط نیروهای ویژه فرانسه در كمك به ارتش آزادی خواه سوریه هستند لكن معلوم نیست چه زمانی و چگونه وارد سوریه شده‌اند ولی با توجه به اسناد در دست، این 13 نفر قسمتی از گروه 100 نفره‌ای بوده‌اند كه وارد سوریه و شهر استراتژیك حمص شده‌اند.

وزیر دفاع فرانسه در واكنش به این خبر اعلام كرد: فرانسه هیچ اظهار نظری مبنی بر رد و یا تأیید این خبر ندارد.

همچنین وبسایت انگلیسی دیلی استار  در خبر دیگری افزود: نیروهای ویژه ام آی 6 و سازمان سیا به طور وسیع در سوریه پراكنده شده و به دنبال ارزیابی وضعیت حكومت و شرایط مخالفان برای اقدامات آینده هستند.این نیروهای اطلاعاتی در ارتباط با مخالفین حكومت سوریه به دنبال شناسایی و ارزیابی نیازهای آنها برای حمایت‌های بیشتر از سوی دولت‌های غربی و عربی به خصوص انگلیس و آمریكا هستند.

 • آیا در صورت پروپاگاندای رسانه‌ای و یا عدم قبول این طرح از سوی مخالفین بشار اسد، باز هم راه حل دیپلماتیك و شیوه گفتگو برای حل مسئله سوریه به كار گرفته می‌شود؟

وبسایت خبری گلوبال ریسرچ همچنین در ادامه گزارش خود درباره طرح صلح عنان در سوریه نوشت: به دنبال قبول كلیات طرح 6 ماده‌ای عنان توسط حكومت سوریه، با حمله ارتش آزادی بخش سوریه و عكس‌العمل حكومت، موج جدیدی از پروپاگانداها علیه حكومت سوریه و شخص بشار اسد شروع شد به گونه‌ای كه تمام رسانه‌های غربی حكومت سوریه را مقصر شكسته شدن آتش‌بس معرفی كردند و رئیس حقوق بشر سازمان ملل بلافاصله و در زمان مأموریت عنان، حكومت سوریه و شخص اسد را به عنوان مجری حمله وحشتناك به زنان و كودكان بی‌گناه معرفی می‌كند.

 • دكترین آر تو پی (R2P)طرحی برای حمله نظامی به ظاهر مشروع ناتو به سوریه

با توجه به سوابق كوفی عنان و رابطه نزدیك میان وی و ناتو و همچنین تلاش عنان برای تصویب طرح "اصل مسؤلیت حمایت" (Responsibility to Protect)، به نظر می‌رسد طرح صلح عنان گام‌هایی برای استفاده از آر تو پی برای وارد شدن رسمی ناتو و غرب و همچنین حمله همه جانبه به كشور سوریه و تغییر حكومت است.

اصل مسؤلیت حمایت (آر تو پی) پس از حوادث دردناکی که در رواندا در سال ۱۹۹۴ روی داد در دستور کار نمایندگان سازمان ملل قرار گرفت و کوفی عنان به عنوان یكی از طراحان اصلی، برای اجرایی شدن آن تلاش زیادی کرد. ده سال بعد در سال ۲۰۰۶ شورای امنیت سازمان ملل آنرا در دو پاراگراف (پاراگرافهای ۱۳۸ و ۱۳۹ ) تصویب کرد.

اصل مسؤلیت حمایت (آر تو پی) درواقع می‌گوید: یک حکومت نباید بر ضد مردم خود باشد. اما این ضدیت آنگاه می‌تواند به دخالت نظامی منجر شود، که به یک کشتار دست جمعی‌، جنایت جنگی، پا کسازی نژادی یا قومی یا جنایت علیه بشریت باشد. از نظر بیرونی چنین حکومتی خطری جدی برای دیگران است که باید با آن مقابله کرد.

در دخالت ناتو دروقایع لیبی به وکالت شورای امنیت و حمله روسیه به گرجستان، همه به آر تو پی متوسل شدند و عنوان شد R2P یک اصل است که اقدامات اجباری را قانونی می‌داند.

از نكات مبهم طرح 6 ماده‌ای عنان برای ایجاد صلح و یا آتش‌بس میان طرف‌های درگیر، تنها حكومت سوریه به عنوان یكی از طرفین مشخص شده است در حالی كه با توجه به شواهد، در كنار اقلیتی از مخالفین سوری، دولت‌ها و گروه‌های بیگانه دیگری وجود دارند كه در طرح عنان هیچ اشاره‌ای به آنها نشده است و به نظر می‌رسد چنین طرح ناقصی نتیجه‌ای قابل قبولی به دنبال نخواهد داشت زیر طرح صلح واقعی در صورتی قابل اجرا خواهد بود كه تنها طرفین درگیر پای گفتگو حضور پیدا كنند لكن در مسئله سوریه تنها ارتش آزادی بخش حضور ندارد.

 • آمریكا، ناتو و اتحادیه عرب در حمایت و یا رد طرح 6 ماده‌ای صلح عنان چه نقشی را ایفا می‌كنند و به دنبال چه برنامه‌ای هستند؟

وبسایت نیروهای برگزیده انگلیس نوشت: نیروهای ویژه بریتانیا با اعضای ارتش آزادی بخش سوریه دیدار كرده و به دنبال برپا كردن ارتش شورشی توامند و قابل قبولی است تا در عملیات‌های آینده از آن استفاده شود همچنین بسیاری از نیروهای ارتش آزادی بخش توسط نیروهای ویژه بریتانیا و فرانسه در قسمت‌هایی خاك لیبی، تركیه و حتی شمال لبنان آموزش می‌بینند.

از سوی دیگر، وبسایت عبری زبان دبكافایل  در خبری می‌افزاید: ناتو با همكاری عربستان و قطر، اقدام به استخدام مزدوران و جهادگران مسلمان برای مبارزه علیه حكومت سوریه كرده است و این گروه‌ها مستقیم زیر نظر تركیه تعلیم دیده، مسلح می‌شوند و تحت الحفظ وارد خاك سوریه می‌شوند.

همچنین در نشست موسوم به دوستان سوریه، "شیخ حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی" نخست وزیر قطر در ایننشستمدعی شد تلاش برای برقراری صلح در سوریه در سایه خشونت ها در این کشور اقدامی نامعقول است و اعلام كرد در صورتی که شورای امنیت برای توقف کشتار در سوریه اقدامی جدی اتخاذ نکند جامعه جهانی راهی جز حمایت از حق دفاع ملت سوریه نخواهد داشت.

"احمد داود اوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه نیز در پایان کنفرانس گروه موسوم به دوستان سوریه در استانبول تصریح کرد، این کنفرانس خواستار شورش نیروهای دولتی سوریه علیه نظام این کشور شد.

در ارتباط میان ناتو و حمله مستقیم به خاك سوریه، وزیر دفاع انگلیس در اظهاراتی اعلام كرده است كه این كشور در حال برنامه‌ریزی برای طرحی است تا بتواند تاكتیك منطقه پرواز ممنوع را توسط ناتو در سوریه اجرا كند ولی برای اجرای این طرح نیاز به مجوز شورای امنیت سازمان ملل دارد و از سوی دیگر، احتمالا چین و روسیه با این طرح مخالفت می‌كنند لكن در صورت افزایش كشتار در سوریه در مقایسه با وضعیت فعلی، سازمان ملل و شورای امنیت با فشارهای شدیدتری علیه سوریه اقدام خواهند كرد.

در همین راستا، گلوبال ریسرچ در خبری نوشت: شاخه نظامی عمر فاروق القاعده با هدایت نیروهای مزدور عراقی و لیبیایی اقدام به ترور و قتل عام غیر نظامیان در حمص كرده است به گونه‌ای كه تك تیراندازان عابرین پیاده و هر موجود زنده‌ای را مورد هدف قرار داده و پیاده نظام مزدور اقدام به قتل‌عام، غارت و ربودن غیر نظامیان می‌كنند.

به نظر می‌رسد با توجه شواهد و اخبار كافی مبنی بر قرار گرفتن ناتو و دیگر كشورهای بیگانه همچون آمریكا، قطر، عربستان، تركیه و ... پشت مسائل سوریه، طرح صلح 6 ماده‌ای عنان، طرح عملیات روانی ناتو و متحدانش برای تسهیل هجوم به ظاهر رسمی به خاك سوریه و تغییر نظام فعلی این كشور باشد.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic