ایکنا/ در حالی‌كه پس از انتشار فیلم موهن به اسلام در آمریكا، رهبران و شهروندان مسلمان سراسر جهان به اعتراض پرداختند، سكوت مقامات دوحه به‌ویژه مفتی این كشور كه ریاست اتحادیه جهانی علمای مسلمان را بر عهده دارد، از چهره ریاكار قطر پرده برداشت.

یوسف قرضاوی، مفتی قطر و رهبر اتحادیه جهانی علمای مسلمان، كه با رویكردهای دوگانه خود در قبال مسائل جهان اسلام، در صدد اجرای ماموریت محول‌شده به وی توسط آمریكاست، در تازه‌ترین اظهارات خود، ایران را به دلیل حمایت نكردن از تروریست‌های سوریه، دشمن اسلام معرفی كرده است.

شاید در وهله نخست، شنیدن این اظهارات از زبان یك شیخ مصری‌تبار مقیم دوحه كه گاه‌ و بی‌گاه اظهاراتی سخیف بر زبان می‌راند، زیاد مهم و شاید عجیب به نظر نرسد، ولی زمانی كه به مواضع حكومت قطر در مورد رخدادهای اخیر در جهان توجه می‌كنیم، مشاهده می‌كنیم كه این سخنان با اهداف و غرض‌هایی سازمان‌دهی شده بیان می‌شوند.

قرضاوی كه در محافل اسلامی با نام «جاسوس موساد» نیز از وی نام برده می‌شود، در سال 2010 میلادی برای نخستین‌بار وارد سرزمین‌های اشغالی شد و در این سفر به صورت محرمانه با تعدادی از خاخام‌های صهیونیست عضو كنست اسرائیل دیدار و گفت‌وگو كرد.

سرانجام در اواسط تابستان سال‌ جاری بود كه همسر سابق قرضاوی در گفت‌وگو با نشریه «عمان پست» به وضوح از رابطه وی با موساد پرده برداشت و عنوان كرد كه رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان، به زبان عبری تسلط كامل دارد و حكومت قطر نیز برای استفاده از جایگاه دینی وی در راستای اجرای نقشه‌های آمریكایی ـ صهیونیستی در منطقه، نیاز شدیدی به قرضاوی دارد.


قطر كه از نظر قدرت نظامی توان نفوذ در كشورهای منطقه را ندارد، همواره سعی كرده است تا با اختلاف‌افكنی میان شهروندان و كمك مالی و تسلیحاتی به گروه‌های تندرو، جایگاهی را برای خود در سطح دیپلماسی جهانی باز كند و به نوعی با قدرتمند نشان دادن خود در عرصه تحولات جهانی، از انزوای سیاسی خارج شود

همچنین از دیگر نكات جالب در دیدگاه‌های قرضاوی، انعطاف وی در مورد قیام‌های اخیر در منطقه بوده است؛ وی ضمن حمایت از انقلاب مردم در تونس، مصر و لیبی، آن‌ها را مشروع دانست و حتی فتوای اعدام قذافی را نیز صادر كرد ولی در مورد بحرین، حق را به نظام سركوب‌گر آل‌خلیفه داد و انقلاب شهروندان بحرینی را «فرقه‌ای» خواند.

ولی شاید مهم‌ترین بخش از تاریخ زندگی قرضاوی، وقایع اخیر در سوریه باشد. این روحانی قطری، با صدور فتوایی اعلام كرد كه دخالت نظامی خارجی در سوریه برای آن‌چه كه وی «جلوگیری از ادامه خونریزی‌ها» دانست، ضروری است و از این به بعد بود كه كاربران اینترنت نام وی را «مفتی ناتو» گذاشتند تا بار دیگر نشان دهند كه این روحانی‌نما، خادم سیاست‌های آمریكا و رژیم صهیونیستی است.

توجه خاص قرضاوی به تروریست‌های مخالف حكومت سوریه به قدری زیاد بود كه به دنبال اخراج شهروندان مخالف بشار اسد از امارات، مفتی قطر در برنامه‌ای تلویزیونی، از این اقدام انتقاد كرد و نسبت به مجازات مقامات امارات در روز قیامت هشدار داد. پس از این ماجرا بود كه رئیس پلیس دبی، از صدور حكم بازداشت وی به دلیل توهین به مقامات امارات خبر داد و در سخنانی دوپهلو، قرضاوی را به حمایت از تندروهای سلفی متهم كرد.

البته ماجرای حمایت قطر از تندروهای سلفی به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ رسانه‌های خبری پس از اتمام درگیری‌ها در لیبی گزارش دادند كه قطر با حمایت مالی از شورشیان درصدد ایجاد ناامنی در این كشور است. همچنین سرویس‌های اطلاعاتی بارها تاكید كرده‌اند كه دولت قطر از شورشیان سلفی جمهوری مالی كه بخش شمالی این كشور را تصرف كرده‌اند، حمایت می‌كند و سعی دارد تا با ایجاد درگیری میان مسلمانان، به اهداف خاص خود دست پیدا كند.

قطر كه از نظر قدرت نظامی توان نفوذ در كشورهای منطقه را ندارد، همواره سعی كرده است تا با اختلاف‌افكنی میان شهروندان و كمك مالی و تسلیحاتی به گروه‌های تندرو، جایگاهی را برای خود در سطح دیپلماسی جهانی باز كند و به نوعی با قدرتمند نشان دادن خود در عرصه تحولات جهانی، از انزوای سیاسی خارج شود.

در این مسیر نیز یك راه بیشتر ندارد و آن‌هم، همگام شدن با سیاست‌های عربستان است. اگر قطر بخواهد خلاف جریان وهابی حركت كند، به تبع آن، بر خلاف سیاست‌های آمریكا و رژیم صهیونیستی گام برداشته است و این به هیچ‌وجه بر اساس امیال حاكمان دوحه نیست؛ بنابراین حمایت از سلفی‌ها در عراق، مصر، لیبی، تونس، مالی و سوریه تنها راهی است كه به اهداف بلندپروازانه قطر جامه عمل می‌پوشاند؛ موضوعی كه اخیرا توسط رئیس سابق سرویس اطلاعاتی فرانسه نیز به آن اشاره شد.

وی به صراحت اعلام كرد كه دولت عربستان و قطر از تندروهای سلفی در اروپا به‌ویژه فرانسه حمایت می‌كنند و همین اظهار نظر بود كه باعث بروز اختلافاتی در فرانسه در مورد پذیرفتن قطر به عنوان عضو جدید سازمان «فرانكوفونی»(فرانسه‌زبان‌ها) شد و برخی كشورهای عضو این سازمان، دوحه را به تلاش برای نفوذ در كشورهای مسلمان‌نشین آفریقا متهم كردند.

دولت قطر با تدوین این چارچوب سیاسی، به صوت عملی وارد جنگ با كشورهای حاشیه خلیج‌فارس به ویژه ایران، لبنان و سوریه شده است كه طرفدار اسلام میانه‌رو، اصیل و به دور از تعالیم فرقه وهابیت هستند. از همین‌روست كه دوحه به واسطه مفتی خود و با سوء‌استفاده از وضعیت سوریه، ایران را به عنوان دشمن مسلمانان معرفی می‌كند تا از این طریق، اجماعی جهانی علیه ایران تشكیل دهد و به زعم خود، نفوذ در خاورمیانه را نیز آغاز كند.

ولی ذكر این نكته ضروری است كه دعا برای نابودی مسلمانان یك كشور توسط دیگر مسلمانان، امری نیست كه مورد قبول امت اسلامی باشد و چنین اظهارات موهنی، فقط در میان سلفی‌ها و تندروها طرفدار دارد؛ امری كه بازهم به برداشته‌شدن نقاب ریا از چهره برخی كشورهای منطقه كمك و این عبارت معروف «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» را در ذهن متبادر می‌كند.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic