تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - تضمین منافع آمریكا در منطقه؛ دلیل اصلی سركوبگری‌ها در بحرین

پی‌یر دورتیگیه، استاد بازنشسته دانشگاه تولوز فرانسه و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) با بیان این مطلب گفت: دلایل اصلی قیام مردم بر هیچ‌كس پوشیده نیست، ولی ادامه سركوب این خیزش مردمی، به سیاست‌ خارجی بحرین مربوط می‌شود. در حقیقت ادامه سركوب و خفقان در این كشور با هدف حفظ جامعه در وضعیت اضطراری به منظور متهم كردن معترضان به رابطه با برخی كشورهای منطقه است.وی افزود: حكومت بحرین با اعلام وضعیت اضطراری سعی می‌كند تا خود را به نیروهای نظامی عربستان سعودی و كشورهای عربی عضو شورای همكاری خلیج فارس نزدیك‌تر كند و به بهانه این‌كه معترضان با دیگر كشورها در ارتباط هستند، سیاست امنیتی سخت‌گیرانه‌تری اتخاذ كند كه هدف نهایی آن حفظ منافع آمریكا در منطقه است.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به این‌كه ناوگان دریایی آمریكا در بحرین مستقر است، تاكید كرد: اتخاذ سیاست‌های امنیتی، حفظ وضعیت اضطراری، ادامه سركوب معترضان، درخواست الحاق بحرین به عربستان و حضور نیروهای آل‌ سعود در منامه همگی یك هدف خاص را دنبال می‌كنند و آن تضمین امنیت و منافع آمریكا در منطقه است.

وی ادامه داد: مردم بحرین خواسته‌ای جز آزادی‌های سیاسی و استقلال ندارند، ولی رژیم آل‌ خلیفه با بیان این‌كه بحرین پس از رهایی از دست انگلستان بخشی از ایران بوده است، این قیام‌ها را نوعی تهدید از طرف ایران عنوان كرده و ادعا می‌كند كه جمهوری اسلامی بار دیگر قصد تصرف این كشور را دارد؛ البته همه این‌ ادعاها بهانه‌ای برای سركوب بیشتر معترضان و روشی برای تضمین منافع آمریكا در خاورمیانه است.

در حال حاضر مخالفت چین و روسیه با برنامه‌های آمریكا و رژیم صهیونیستی تنها برگ برنده برای حفاظت از استقلال كشورهای عربی است، ولی متأسفانه اتحادیه عرب، اجراكننده سیاست‌های لندن در منطقه به شمار می‌رود

استاد پیشین دانشگاه تولوز فرانسه با اشاره به این‌كه وضعیت كنونی خاورمیانه به نفع رژیم صهیونیستی است، توضیح داد: رژیم اسرائیل كه به هیچ‌وجه از جایگاه جهانی مطلوبی برخوردار نیست با استفاده از تنش‌های موجود در خاورمیانه، سعی می‌كند تا نگاه جامعه بین‌الملل را از خود دور و به سمت كشورهای دیگر معطوف كند. در حقیقت، آمریكا و رژیم صهیونیستی بیشترین منفعت را از وضعیت موجود در كشورهایی چون بحرین می‌برند و طبیعی است كه به ادامه سركوب شیعیان در منامه اعتراضی نداشته باشند.دورتیگیه همچنین درباره تفاوت شرایط بحرین و سوریه بیان كرد: قیام مردم در بحرین، اعتراض به حضور بیگانگان در این كشور است، ولی سوریه مورد هدف بیگانگانی است كه با تأمین مالی تروریست‌ها، سعی می‌كنند در این كشور نفوذ كنند. تنها نقطه مشترك بین سوریه و بحرین این است كه در هر دو كشور جنگ داخلی وجود ندارد بلكه تروریسم خارجی سعی می‌كند در آن‌ها آشوب به پا كند تا منافعش به خطر نیافتد.

وی اضافه كرد: اگر وضعیت كلی خاورمیانه را مورد بررسی قرار دهیم، مشاهده می‌كنیم كه این منطقه در حال حاضر به مكانی برای برخورد قدرت‌های بزرگ جهان تبدیل شده است، ولی آینده این منطقه بستگی به حفظ استقلال سوریه دارد. در حقیقت، مسئله سوریه، مسئله فلسطین و در نتیجه مسئله اعراب نیز هست. اگر رژیم صهیونیستی برای انجام فعالیت‌های خود بیش از این آزاد باشد، به‌طور قطع مانع بازگشت فلسطینیان به سرزمین‌های اشغالی خواهد شد و با نفوذ بیشتر در كشورهای منطقه، زمینه استعمار دوباره خاورمیانه توسط آمریكا و انگلیس را فراهم خواهد كرد.تحلیلگر فرانسوی مسائل بین‌المللی ادامه داد: در حال حاضر مخالفت چین و روسیه با برنامه‌های آمریكا و رژیم صهیونیستی تنها برگ برنده برای حفاظت از استقلال كشورهای عربی است، ولی متأسفانه اتحادیه عرب، اجراكننده سیاست‌های لندن در منطقه به شمار می‌رود.

پی‌یر دورتیگیه در پایان به دخالت رژیم اسرائیل در حوادث سوریه اشاره و عنوان كرد: رژیم اسرائیل می‌خواهد ثبات اجتماعی و سیاسی را كه حافظ و بشار اسد در سوریه به وجود آورده‌اند از میان ببرد. در همین راستا بود كه لابی صهیونیست نیویورك، هیلاری كلینتون را به سمت وزارت خارجه آمریكا انتخاب كرد تا حامی سیاست‌های رژیم اسرائیل در منطقه باشد. در حقیقت انتخاب سیاستمداران حامی صهیونیسم و فعالیت آنان همانند رشته سفیدی است كه با خون مردم بحرین و شهروندان بی‌گناه سوریه رنگین شده است.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار