تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - اخوان‌المسلمین و پایان استبداد مبارك

یکشنبه 18 تیر 1391

اخوان‌المسلمین و پایان استبداد مبارك

نویسنده: islamic-awakening   طبقه بندی: مصر، 

جام جم / انقلاب مصر (انقلاب بیست‌وپنجم ژانویه) مجموعه‌ای از راهپیمایی‌ها، اعتراضات و نافرمانی‌های مدنی بود كه از بیست‌وپنجم ژانویه ۲۰۱۱ (پنجم بهمن ۱۳۸۹) در این كشور آغاز شد و به استعفای مبارك در یازدهم فوریه ۲۰۱۱ و ایجاد حكومتی نظامی در كشور منجر شد. مخالفان، اهداف این اعتراضات را با الهام از موفقیت انقلاب تونس، پایان دادن به شكنجه، فقر، فساد و بیكاری، سرنگونی مبارك، لغو قانون شرایط اضطراری، افزایش حداقل دستمزدها، پایان دادن به خشونت‌ها و مهم‌تر از همه خواسته اخیر خود را روی كار آمدن دولتی مردمی اعلام كردند. مبارك پس از استعفا اختیارات خود را به شورای عالی نیروهای مسلح متشكل از فرماندهان ارشد ارتش به ریاست ارتشبد محمدحسین طنطاوی سپرد.

ارتش مصر در طول انقلاب از حمایت حكومت مبارك خودداری كرد. احمد شفیق، نخست‌وزیر مصر بر اثر فشار معترضان در سوم مارس مجبور به استعفا شد و شورای عالی نظامی، عصام شرف را به ریاست دولت برگزید.شرف هم در نوامبر همین سال استعفا داده و كمال جنزوری به جای او به این مقام رسید.برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور نمایندگان احزاب و جناح‌های سیاسی و فكری مختلف نقطه عطفی در دنیای سیاست مصر و البته تاریخ پر فراز و نشیب اخوان‌المسلمین بود.محمد مرسی رهبر حزب «آزادی و عدالت» شاخه سیاسی اخوان‌المسلمین در مصر و عضو سابق دفتر ارشاد این گروه كه سال‌های 2000 و 2005 نماینده پارلمان مصر نیز بوده ، در دور دوم این انتخابات كه هفدهم ژوئن برگزار شد بر احمد شفیق، رقیبش پیروز شد و عنوان ریاست‌جمهوری را از آن خود كرد.

مرسی سابقه مبارزاتی علیه رژیم سابق را داشت و همین موجب شده بود تا رژیم مبارك و پسرش را تهدید به بازداشت كند. مرسی در واقع گزینه دوم اخوان‌المسلمین برای حضور در انتخابات بود كه پس از رد صلاحیت خیرت شاطر، جایگزین وی شد.

وی سه برادر و دو خواهر دارد. متاهل و دارای پنج فرزند و سه نواده است. مدرك كارشناسی ارشد مهندسی فلزات خود را سال 1978 از دانشگاه قاهره و مدرك دكترای محافظت از موتورهای فضاپیما را از دانشگاه كالیفرنیای جنوبی آمریكا اخذ كرده و پس از فراغت از تحصیل در این دانشگاه نیز به تدریس مشغول بوده است.

وفاداری بی‌مثال سازمانی، اعتقاد به رویكردها و اعتقادات اخوان‌المسلمین و قدرت بیان او كه طرف مقابل را به سرعت شیفته خود می‌سازد، موجب شد تا با پیوستن به جماعت در سال 1985 پله‌های ترقی و پیشرفت را طی كند.

مرسی در زمان حاكمیت مبارك بارها با دستگاه‌های امنیتی و شورای عالی نظامی حاكم بر مصر پس از انقلاب بیست‌وپنجم ژانویه مذاكره و گفت‌وگو كرد و در تمام آنها توانست طرف مقابل را قانع كند. به همین دلیل جماعت، پس از مطرح شدن احتمال رد صلاحیت الشاطر، وی را به عنوان نامزد ذخیره معرفی كرد.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار