تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - خبرگزاری فرانسه ؛ اردن در پی تغییر هویت اسلا‌م‌گرایان است

ایکنا/ با پیروزی گروه‌های اسلام‌گرا در كشورهای منطقه به ویژه انتخابات ریاست‌جمهوری مصر، دولت اردن چاره را در جلب نظر اخوان‌المسلمین این كشور و جذب آنان در دربار حكومت می‌بیند.به گزارش شفقنا به نقل از ایکنا، خبرگزاری رسمی فرانسه با انتشار گزارشی درباره وضعیت اخوا‌ن‌المسلمین در اردن و نقش تحولات منطقه در قدرت یافتن اسلام‌گرایان، از تلاش حكومت امان برای جذب اسلام‌گرایان و تغییر هویت آنان به عنوان افراد تحت نفوذ دربار خبر داد.

در بخشی از این گزارش آمده است: به دنبال تهدید گروه‌های اسلام‌گرا مبنی بر تحریم انتخابات آتی، عبدالله دوم، پادشاه اردن، هفته گذشته به پارلمان این كشور دستور داد تا قانون انتخابات را بار دیگر مورد بازبینی قرار دهند و موادی از آن را اصلاح كنند.بر اساس قانون جدید، رأی‌دهندگان می‌توانند در حوزه خود یك رأی به نماینده دلخواه خود و یك رأی به احزاب یا ائتلاف‌های مورد نظر در صندوق بیاندازند. اما فقط رقابت نامزدهای احزاب و ائتلاف‌های مختلف بر سر 17 كرسی خواهد بود و این به مفهوم پیروزی دوباره طرفداران حكومت فعلی است.همچنین پادشاه اردن، هفته پیش، با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، كه در سال 1999 از امان اخراج شده بود، برای دومین بار طی سال جاری میلادی دیدار و گفت‌وگو كرد كه این دیدارها نیز بیانگر نوعی تغییر صریح در منش سیاسی اردن است.

عریب الرنتاوی، رئیس مركز مطالعات سیاسی قدس در امان، ضمن تحلیل چرخش حكومت اردن به سمت اسلام‌گرایان، تصریح می‌كند: كاملا روشن است كه چرخش رسمی حكومت اردن به سمت اسلام‌گرایان ناشی از پیروزی محمد مرسی در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر و قدرت یافتن اخوان‌المسلمین است.وی ادامه می‌دهد: تصمیم‌گیرنده‌های دولت اردن به این نتیجه رسیدند كه منطقه اكنون در دوران «برادران مسلمان» به سر می‌برد، چراكه پس از قیام‌های اخیر در تونس، مصر و مراكش، اسلام‌گراها عملا قدرت را در دست گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، طی دهه‌های گذشته، دولت اردن اخوان‌المسلمین را فقط به عنوان یك گروه خیریه در نظر گرفته است اما از این پس، این گروه اسلامی و جبهه عمل اسلامی به عنوان شاخه سیاسی، در حال رشد و رسمیت یافتن هستند و با تكیه بر حمایت مردمی، تبدیل به بزرگ‌ترین گروه سیاسی مخالف حكومت شده‌اند و تظاهرات‌های اعتراضی گسترده‌ای را سازماندهی می‌كنند.زكی بنی رشید، مرد شماره دو اخوان‌المسلیمن اردن، طی سخنانی، اعلام كرده بود كه درخواست‌های این گروه اسلام‌گرا از حكومت، بسیار شفاف، محدود و قانونی هستند و این گروه فقط خواستار اصلاحات در قوانین مربوط به حقوق شهروندان اردنی است و دیگر هیچ.

تحلیلگر خبرگزاری رسمی فرانسه در ادامه این مطلب با اشاره به اظهارات حسن ابو هنیه، از كارشناسان جنبش‌های اسلامی، تاكید می‌كند: اگر اسلام‌گرایان انتخابات پارلمانی اردن را تحریم كنند، روند سیاسی این كشور با مشكل مواجه می‌شود و تنش‌های سیاسی به وجود می‌آید كه نتیجه‌ای جز هرج و مرج در اردن به دنبال نخواهد داشت. بنابراین بهترین راه برای حكومت اردن این است كه اخوان‌المسلمین را به گروهی درباری تبدیل كند.

این در حالی است كه «لبیب كمهوی»، یكی دیگر از كارشناسان مسائل عرب، رویه پیش‌گرفته شده توسط حكومت را اشتباه خوانده و می‌گوید: حكومت اردن بعدها هزینه سنگینی بابت شیوه سیاسی جدیدش خواهد پرداخت. می‌دانم كه با پیروزی محمد مرسی در مصر فشارهای زیادی به حكومت اردن وارد آمده است، اما زندگی سیاسی پادشاهی اردن نباید تحت تأثیر تحولات منطقه، مدام تغییر پیدا كند.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار