تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - مافیای چهار ‌برادران در سعودی

شنبه 10 تیر 1391

مافیای چهار ‌برادران در سعودی

نویسنده: islamic-awakening   طبقه بندی: عربستان، 

جام جم / فرآیند به قدرت رسیدن در عربستان كاملا از سیستم‌ قبیله‌ای و فامیلی تبعیت می‌كند و فرد به قدرت رسیده، تنها به اعتبار نسبت‌ها و علقه‌هایی كه با خاندان سلطنت می‌تواند داشته باشد، به جایگاه قدرت غیرمشروط و غیرپاسخگو دست می‌یابد.این‌گونه است كه گاهی مشاهده می‌شود در بعضی بخش‌ها اعضای مختلف یك خانواده، برخی سمت‌ها را احراز می‌كنند و این سمت‌ها تا مدت طولانی، در میان آنها دست‌به‌دست می‌شود.به عنوان مثال می‌توان به كابینه فعلی عربستان سعودی اشاره كرد كه از حیث حضور همزمان چهار برادر از یك خانواده در آن، می‌تواند پدیده بی‌نظیری به شمار بیاید.در ادامه سمت و خلاصه سوابق این چهار برادر عضو كابینه سعودی را می‌خوانید.

سلمان بن‌عبدالعزیز آل‌‌سعود؛ ولیعهد و وزیردفاع

سلمان كه پسر بیست‌ و پنجم ملك عبدالعزیز است، سال 1935 متولد شد. مادر او حصه بنت احمدالسدیری از وابستگان عشیره قدرتمند سدیری است.او فعالیت در امور اجرایی را از دهه 1950 میلادی شروع كرد. سال 1954 و وقتی 19 سال داشت،از سوی پدرش به عنوان شهردار ریاض معرفی شد. او نوامبر سال گذشته و پس از درگذشت شاهزاده سلطان بن‌عبدالعزیز آل‌سعود كه برادر تنی‌اش بود، عهده‌دار سمت وزارت دفاع هم شد.اندكی بعد و با درگذشت نایف بن‌عبدالعزیز ولیعهد پیشین او به مقام ولیعهدی هم رسید.

 

احمد بن‌عبدالعزیزآل‌سعود وزیر كشور

شاهزاده احمد بن‌عبدالعزیز، نهمین وزیر كشور عربستان‌سعودی برادر تنی سلمان بن‌عبدالعزیز، ولی‌عهد تازه منصوب است.وی سی و یكمین فرزند ملك عبد‌العزیز از همسرش حصه بنت احمدالسدیری است كه در زمان ملك فیصل جانشین حاكم مكه مكرمه بود و سال ۱۹۷۵ در آغاز پادشاهی ملك خالد به معاونت وزارت كشور عربستان سعودی منصوب شد.شاهزاده احمد بن‌عبدالعزیز متولد سال ۱۹۴۱ در طول حضور خود به عنوان معاون وزیر كشور سعودی همواره در سركوب‌های امنیتی این وزارتخانه و تبادل اطلاعات امنیتی با كشورهای عرب حوزه‌های خلیج فارس مشاركت داشته است.

سعود بن‌فیصل آل‌سعود وزیر امورخارجه

وزیر امور خارجه عربستان‌سعودی را بیشتر به نام سعود‌الفیصل می‌شناسند كه از سال 1975 عهده‌دار این سمت بوده و قدیمی‌ترین وزیر امورخارجه معاصر است.او كه متولد 1941 است، فرزند ملك فیصل و عفت‌الثنایان است. در دانشگاه پرینستون درس خوانده و با مدرك كارشناسی اقتصاد از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.سعودالفیصل برادر تنی شاهزاده تركی فیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعاتی عربستان‌سعودی است كه البته هنوز از چهره‌های متنفذ این كشور است.او كه به هفت زبان صحبت می‌كند، روابط بسیار نزدیكی با آمریكایی‌ها دارد و نقشی عمده در شكل‌دهی سیاست خارجی عربستان‌سعودی ایفا می‌كند.

 

مكرین بن‌عبدالعزیز آل‌سعود رئیس مخابرات العامه

مكرین جوان‌ترین پسر ملك عبدالعزیز سال 1945 از مادری یمنی به‌ دنیا آمد.او پس از پایان تحصیلات متوسطه به بریتانیا رفت و در كالج سلطنتی علوم هوایی این كشور به تحصیل پرداخت.سال 1975 به فرماندهی یگان دوم نیروی هوایی عربستان ‌سعودی رسید و تا سال‌ها در این نیرو ماند.سال 1980 فرماندار حیل شد و تا سال 1999 در این سمت ماند، مدتی فرماندار مدینه شد و سال 2005 از سوی ملك‌ عبدالله به ریاست سازمان اطلاعاتی عربستان‌سعودی كه پستی كلیدی است، منصوب شد. مكرین روابط نزدیكی با پاكستان دارد و با بسیاری از مقامات ارشد این كشور دوست است.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار