تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - احكام شرم‌آور دادگاه‌های بحرین

چهارشنبه 7 تیر 1391

احكام شرم‌آور دادگاه‌های بحرین

نویسنده: islamic-awakening   طبقه بندی: بحرین، 

  جام جم سفیر آمریکا حاکم کنونی یمن است بی‌تردید از همان جلسات ابتدایی دادگاه در ماه مارس و در پشت اتهاماتی نظیر «اشغال بیمارستان» و «قاچاق سلاح» انگیزه‌های سیاسی فراوانی وجود داشت و هدف در واقع تنبیه پزشكانی بود كه اقدام به مداوای معترضان زخمی تظاهرات كرده و واقعیت‌ها درباره موج گسترده اعمال خشونت از سوی نیروهای امنیتی علیه مردم را به رسانه‌های بین‌المللی منعكس كرده بودند. با آن‌كه ابتدا مقامات بحرین اعلام كردند اتهامات علیه 15 نفر از این افراد را مسكوت خواهند گذاشت و فقط پنج نفر مورد تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت، اما قاضی پرونده این ادعا را گمانه‌زنی رسانه‌ای نامید و اعتراض وكیل مدافع را وارد ندانست.

پنجشنبه هفته گذشته سرانجام دادگاه 9 نفر از این پزشكان را تبرئه، دو نفر را به 15 سال زندان و 9 نفر بقیه را به حبس‌هایی از یك ماه تا پنج سال محكوم كرد.دكتر علی عكری و دكتر غسان ضیف، دو نفری كه رسانه‌های جهان اغلب از آنها نام می‌بردند و به همین جهت دادگاه اصرار به محكومیت‌شان داشت به ترتیب به پنج و یك سال زندان محكوم شدند.

دكتر فاطیما حاجی كه در دادگاه نظامی به پنج سال حبس محكوم شده بود تبرئه شد، اما اعلام كرد به هیچ وجه خوشحال نیست و از این وضع شوكه شده است.دكتر حاجی گفت: «ما همگی در اتاق اورژانس بیمارستان در حال مداوای مجروحان بودیم و همگی بی‌گناهیم. اگر یكی از ما را محكوم كنند پس باید همه را محكوم كنند.»دكتر رولا الصفار رییس سازمان پرستاران بحرین كه در دادگاه نظامی به 15 سال زندان محكوم و اعترافاتش در زیر شكنجه ماموران گرفته شده بود، می‌گوید كه او نیز از تبرئه خود شادمان و مسرور نیست. وی 18 سال در آمریكا كار و زندگی كرده است.

دكتر نادا ضیف هم كه در دادگاه اول به 15 سال زندان محكوم شده بود، می‌گوید: «آنها چطور می‌توانند دكتر عكری و دكتر غسان ضیف و دیگران را به زندان بفرستند؟» اتفاقاتی كه در دادگاه‌های بحرین رخ داد تا ابد مایه رسوایی جهانی این رژیم خواهد بود و همچنین احكام این دادگاه وعده‌های توخالی درباره اصلاحات و آشتی ملی را افشا و تشدید فشار و محكومیت مدافعان حقوق بشر بحرینی و محدودیت دسترسی به رسانه‌های بین‌المللی را برملا كرده است.

 بدون شك دخالت‌های سیاسی در پرونده پزشكان فاجعه‌ای برای رژیم بحرین محسوب می‌شود. بسیاری از مطبوعات جهان بیشتر از آن كه گزارش‌هایشان را به پرونده محكومیت 502 بحرینی در دادگاه‌های نظامی معطوف كنند توجه خود را روی دادگاه پزشكان متمركز كرده بودند و دلیل آن هم این نكته است كه این پرونده سوالات مهمی را در مورد احترام به بی‌طرفی پزشكان در طول درگیری و ناآرامی‌ها مطرح می‌كند.در واقع سكوت جامعه بین‌المللی در برابر محكومیت پزشكان بحرینی می‌تواند نقطه عطفی در تكرار وقایع مشابه در دیگر كشورها در آینده باشد. دكتر حاجی می‌گوید جلوی این مساله را باید همین جا گرفت.

اكنون بسیاری از رژیم‌ها در سراسر جهان منتظر هستند ببینند ایالات متحده و سردمداران حقوق بشر در دنیا چه واكنشی در مقابل احكام دادگاه‌های بحرین از خود نشان می‌دهند. ما فقط می‌توانیم امیدوار باشیم این احكام برای دیگران روشن كرده باشد كه قدمی در جهت این به اصطلاح اصلاحات حقوق بشری در بحرین برداشته نشده است.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار