تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - تحلیل دقیق شریعتمداری درباره نتیجه انتخابات مصر

به گزارش پایگاه 598، حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز (5 تیرماه) کیهان نوشت: بلافاصله بعد از اعلام پیروزی محمد مرسی، فریاد الله اكبر جمعیت چند ده هزار نفری حاضر در میدان التحریر فضا را به لرزه درآورد و غریو شادی مردم به هوا برخاست.اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مصر با تاخیر فراوان روبرو شد و دراین باره گفتنی هایی هست.دادگاه قانون اساسی مصر كه همچنان در دست عوامل رژیم آمریكایی مبارك است دو روز قبل از برگزاری انتخابات طی حكمی پارلمان مصر را منحل كرد! در پی این اقدام غیرمنتظره و مشكوك كه اعتراض گسترده مردم را به دنبال داشت، اختیار قانون گذاری از پارلمان به شورای نظامی حاكم منتقل شد. این شورا كه مجموعه ای از ژنرال های رژیم مبارك را درخود جای داده است، بعد از برگزاری انتخابات با صدور چند بیانیه، بخش قابل توجهی از اختیارات رئیس جمهور آینده را از وی بازپس گرفته و به خود اختصاص داد. شورای نظامی، وظیفه تشكیل مجلس موسسان قانون اساسی و نظارت بر گردش كار آن را در اختیار گرفت. این اقدام می تواند در ساختار قانون اساسی آینده مصر و سمت و سوی آن تاثیر فراوانی داشته باشد كه با توجه به ماهیت وابسته و سكولار اعضای شورای نظامی، تلاش این شورا برای دور كردن قانون اساسی آینده از آموزه های اسلامی از جمله اهداف و برنامه های مورد نظر آن خواهد بود. از سوی دیگر شورای نظامی حاكم در آخرین بیانیه خود اعلام كرد كه از این پس، رئیس جمهور مصر فرمانده كل قوا نخواهد بود.
اقدامات مشترك و شتاب زده «دادگاه قانون اساسی» و «شورای نظامی حاكم» كه در هر دو نهاد یاد شده، عوامل سرسپرده رژیم مبارك- بخوانید آمریكا و اسرائیل- حضور موثر دارند از توطئه ای حكایت می كند كه آمریكا و متحدانش با بهره گیری از عوامل وابسته خود برای آینده مصر و مصادره انقلاب اسلامی مردم آن تدارك دیده و به صحنه آورده اند. دراین باره توجه به چند نكته ضروری است.
الف: در انتخابات نزدیك به 5 ماه قبل مجلس مصر، احزاب اسلامگرا مجموعا 368 كرسی از 498 كرسی مجلس- حدود 80 درصد از آراء و كرسی ها- را به دست آوردند ولی در انتخابات ریاست جمهوری كه به فاصله 4 ماه و چند روز بعد از انتخابات مجلس برگزار شده آراء اسلامگراها از 80 درصد به 43 درصد تنزل یافته است! آیا می توان این تنزل نزدیك به 50 درصدی را در فاصله 4ماهه منطقی و طبیعی تلقی كرد؟! پاسخ به وضوح منفی است مخصوصا آن كه در فاصله زمانی یاد شده به گواهی شواهد و رخدادهای این چند ماهه، حساسیت مردم مصر نسبت به انقلاب اسلامی خود و ضرورت پاسداری از آن در مقابل توطئه های آشكار دشمنان افزایش و غلظت چشمگیر و غیرقابل انكاری داشته است.

ب: اكنون پرسش این است كه وقتی «شورای نظامی حاكم» با بهره گیری از اختیارات نامشروع خود می تواند احمد شفیق، نخست وزیر رژیم مبارك، و عامل سرسپرده آمریكا و متحدانش را از جایگاه 20درصدی به 57 درصدی برساند چرا از معرفی او به عنوان پیروز نهایی انتخابات مصر خودداری كرده است؟! پاسخ این پرسش را باید در دو علت زیر جستجو كرد.

1- معرفی احمد شفیق به عنوان رئیس جمهور آینده مصر به مفهوم ادامه حاكمیت حسنی مبارك بود. دیكتاتوری كه با انقلاب اسلامی مردم مصر سرنگون شده است. بنابراین بدیهی است كه مردم مصر حضور او را در حاكمیت تحمل نكرده و برای سرنگونی وی دست به انقلابی گسترده تر از قبل می زدند و به یقین در انقلاب بعدی، باقیمانده رژیم مبارك - از جمله شورای نظامی- را نیز از صحنه بیرون می كردند. بنابراین معرفی وی به عنوان رئیس جمهور آینده مصر نه فقط به نفع آمریكا و متحدانش نبود بلكه اندك جای پای خود در مصر آینده را نیز از دست می دادند.


2- و اما، با توجه به این كه غرب نمی توانست احمد شفیق را -به علت پیش گفته- بر كرسی ریاست جمهوری مصر بنشاند چرا وی را در انتخابات دور اول و دوم بركشیده و بالا آورد؟ و چرا به شكست احمد شفیق در دور دوم كه شكست غرب بود تن داد؟ آیا نمی توانست از ابتدا وارد این بازی نشود؟ در پاسخ باید گفت آمریكا و متحدانش با بركشیدن احمد شفیق به عنوان نماینده سكولارها و طرفداران رژیم سابق - حامیان ادامه پیوند مصر با اسرائیل- در پی آن بوده اند كه این اقلیت كم جمعیت و حداكثر 10 درصدی- در انتخابات پارلمان- را یك «اقلیت بزرگ»! جلوه دهند. اقلیتی كه براساس پروژه یاد شده فقط چند درصد ناچیز با توده های عظیم مسلمان و انقلابی مصر فاصله دارد! و سپس با استناد به این «اقلیت بادكنكی» و «درشت نمایی» شده از حاكمیت بعدی مصر، سهم خواهی كنند!

دیروز شبكه تلویزیونی CNN دو خبرنگار بین المللی و برجسته خود، كریستین امانپور و «بنی ودمن» را به میدان التحریر قاهره فرستاده و با قطع برنامه های عادی گزارش پیوسته ای از مراحل مختلف، قرائت بیانیه رئیس كمیسیون عالی انتخابات، شور و تحرك مردم در این میدان، اعلام نتیجه نهایی و نهایتاً عكس العمل پرشور مردم به بینندگان خود ارائه می كرد. نكته درخور توجه اینكه دوربین های شبكه CNN و همزمان با آن شبكه بین المللی B.B.C و «یورونیوز» روی جمعیت میدان التحریر زوم شده بود و در حالی كه «بنی ودمن» و «كریستین امانپور» هر از چندگاه تأكید می كردند هواداران احمدشفیق در نقطه دیگری از شهر قاهره تجمع كرده اند، حتی یك صحنه از این تجمع مورد ادعا را نیز نشان ندادند! و با استفاده از یك ترفند رسانه ای، تنها به نشان دادن صحنه ای از تجمع تعدادی از مردم در یكی از خیابان های قاهره، آنهم از فاصله زیاد و بی آن كه پلاكارد و یا شعاری از جانب آنان قابل دیدن یا شنیدن باشد بسنده كردند! دقیقاً همان ترفندی كه در جریان فتنه آمریكایی- اسرائیلی 88 به آن متوسل شده بودند!

گفتنی است در طول گزارش یاد شده، كریستین امانپور بیش از 4 بار به مصاحبه ای كه چند روز قبل با محمد مرسی داشت اشاره كرده و می گفت از وی پرسیدم، در صورت پیروزی و تكیه زدن بر كرسی ریاست جمهوری مصر، كشور خود را با الگوی «تركیه» اداره می كنید یا الگوی ایران؟ و می افزود آقای مرسی به این پرسش من پاسخ روشنی نداد. ولی در یكی از 4 نوبت یاد شده به جمعیت انبوه میدان التحریر و فریادهای الله اكبر آنها اشاره كرد و گفت؛ بعید است كه آنها در پی الگوی تركیه باشند.

و بالاخره باید گفت، یكی از اشتباهات فاحش اخوان المسلمین كه خیلی زود با پی آمد ناگوار و تلخ آن روبرو شدند، اجازه حضور به عوامل وابسته رژیم سابق و سپردن اختیارات حساس و تعیین كننده به آنان بوده است و حال آن كه انتظار می رفت عرصه كشور انقلابی خود را از حضور این جرثومه های فساد و تباهی و وابستگان نشان دار آمریكا و اسرائیل پاكسازی كنند. خواسته ای كه مردم مسلمان و انقلابی مصر بارها بر آن تأكید ورزیده و بعد از بیانیه ها و احكام اخیر شورای نظامی برای مقابله با آن كفن پوشیده و به صحنه آمده بودند. امروزه نگاهی به خواسته های اعلام شده مردم مصر به وضوح حكایت از آن دارد كه حذف مقتدرانه و بی ملاحظه عوامل رژیم سابق اولین انتظار آنان از رئیس جمهور منتخب خویش است و بدیهی است كه حاضر نیستند دستاوردهای انقلاب اسلامی خود را با پس مانده های وابسته به رژیم سابق تقسیم كرده و به یك «اقلیت بادكنكی» كه ساخته و پرداخته آمریكا و اسرائیل است در اداره و مدیریت نظام برخاسته از انقلاب و آموزه های اسلامی مصر، اجازه سهم خواهی بدهند!

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار