تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - سلفی ها" و "سکولاریستها" مخاطره آمیزترین نگرانی در مقابل بیداری اسلامی منطقه هستند


 "سلفی ها" و "سکولاریستها" مخاطره آمیزترین نگرانی در مقابل بیداری اسلامی منطقه هستندبه گزارش
خبرگزاری اهل‎بیت(ع) ـ ابنا ـ «حجت الاسلام و المسلمین میرباقری»، در بیست و هفتمین نشست "انقلاب اسلامی مخاطرات امروز و فردا" که به همت موسسه ولاء منتظر(عج)، هفته گذشته، پنجشنبه ـ اول تیرماه ـ در سالن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی قم، برگزار شد، گفت: نیاز جدی و ضروری این است که یک تحلیل تئوریک نظری در مورد انقلاب اسلامی داشته باشیم و جایگاه انقلاب اسلامی را در فلسفه تاریخ نشان دهیم.وی با مطرح کردن این سوال که؛ «آیا مذهب و بویژه ادیان الهی و توحیدی و دین اسلامی می تواند پشتوانه تحرکات عظیم باشد یا دین دین امری روبنایی است» گفت: یک رویکرد در تحلیل جامعه شناسانه و تاریخی اینست که؛ مذهب و ادیان نمی توانند عامل تحرکهای حقیقی جامعه باشند، و تحول در سیاست و اقتصاد و فرهنگ است که در مذهب بروز می کند.
رییس فرهنگستان علوم اسلامی افزود: بنابراین دیدگاه، دگرگونی در روابط تولیدی باعث حوادث و تحولات روبنایی اجتماعی می شوند که یکی از این روبناها مذهب است.
وی با بیان اینکه، این تحلیل مورد پذیرش معارف دینی نیست، گفت: دین روبنای امر دیگر نیست، دین بنای اصلی تکامل تاریخ است و تکامل تاریخ بر محور ظهور ادیان در جوامع انسانی است.
حجت الاسلام و المسلمین میرباقری افزود: اگر با این رویکرد دنبال تحلیل انقلاب اسلامی بیاییم و تحلیل کنیم انقلاب اسلامی جوششی از لایه های عمیق انسانهاست که در نقطه ای از کره زمین اتفاق افتاد که برآیند مکتب اهل بیت(ع) است.وی با بیان اینکه، آیا انقلاب اسلامی فقط بخاطر مبارزه با استبداد و ظلم بود و بیش از این ظرفیتی در نظام اسلامی نیست؟ گفت: مبارزه با ظلم استبداد و استثمار از آثار انقلاب اسلامی است.

رییس فرهنگستان علوم اسلامی گفت: انقلابهای اجتماعی زمانی اتفاق می افتند که بین انتظارات و مطالبات و ساختارها ناهماهنگی باشد و عمیق ترین انقلابها، تحول در روح جمعی است که این تحول ارتقاء ظرفیتی که ایجاد می کند در قالب ساختارهای موجود نمی گنجد.وی با طرح این مسئله که، «این انقلابها و انقلاب اسلامی جوششی بر محور دمکراسی خواهی و مطالبه عدالت و ناشی از مکتب رفاه و جامعه بی طبقه است؟ یا آنچه در عمق انقلاب اسلامی می افتد آرمان برتر بوده و عبور از تمدن مدرن بوده که به انقلاب اسلامی منتهی شده است؟ افزود: انقلاب اسلامی ایران تنها انقلابی است که بعد از رنسانس مقابل تفکر مدرنیته به وقوع پیوست.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: اندیشه سیاسی در جهان اسلام مواجهه با جریان تجدد است و در این مواجهه با دوگروه مواجه می شویم.وی در بیان گروه اول، گفت: گروه اول، تحول خواهان سکولارند که به دنبال ایجاد جریان تجدد در جهان اسلام اند و مذهب و گرایشات مذهبی و همه سنت ها را به نفع جریان تجدد تغییر داده و دینداری را به دینداری حداقلی تقلیل می دهند و در این گروه افرادی مثل «تقی زاده» و «میرزا ملک خان» هستند و این جریان همچنان ادامه دارد.
حجت الاسلام و المسلمین میرباقری گفت: گروه دوم، افردادی هستند که؛ تحول خواه مذهبی بودند و از آغاز نفوذ غرب که تکنولوژی و فنون و تحولات بنیادی سیاسی و فرهنگی اتفاق افتاده در مقابل این جریان فعال بودند این گروه مذهبی بر محور جامعه آرمانی ظهور امام زمان فعالیت می کردند.
 وی تصریح کرد: مذهبی ها از استبداد به دنبال نظام مشروطه مشروعه و از مشروطه مشروعه به دنبال جمهوری اسلامی ایران بودند.وی با بیان اینکه جریان مذهبی هیچ وقت در دو راهی ها از سکولارها دفاع نکردند گفت: در مشروطه و بعد از مشروطه روحانیت پشت ملی گراها و بعدها از ملی مذهبی ها حمایت جدی نکردند و این حرکت حق و به صواب بوده است و ما در آن دوران به هیچ وجه نباید به دام جمهوریت می افتادیم و این یعنی دگرگون کردن سیاست ایران.

رییس فرهنگستان علوم اسلامی گفت: اگر در ایران مصدق پیروز می شد به هیچ وجه انقلاب اسلامی اتفاق نمی افتاد و اگر به سمت جمهوری می رفتیم عبور از جمهوری به انقلاب اسلامی سخت بود.وی تاکید کرد: ما یک مواجهه جدی با تمدن غرب داشتیم و جریان مذهبی دنبال این بود که مسیر دیگری را برای تکامل اجتماعی تعریف کند و انقلاب اسلامی نقطه اوج اسلام خواهی در مقابل جریان تجدد است و به دنبال تحول عمیق در جهان بر علیه جریان تجدد است.
حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با بیان اینکه، مذهب امر روبنایی نیست بلکه از ارکان و محور جامعه مومنین است، گفت: دین می تواند محور جریانات و جوشش جریانات اجتماعی شود و دگرگونی عظیم ایجاد کند و انقلاب اسلامی یک جوشش عمیق مذهبی است که از لایه های عمیق فطرت انسانی بر علیه تجدد و ابلیس دوران تجدد به وقوع پیوست.
 
وی گفت: انقلاب اسلامی دنبال عدالت خواهی معنوی است و ظرفیت انقلاب اسلامی فراتر از یک جغرافیاست وبه همین خاطر از مرزهای خود عبور کرده است و امام خمینی(ره) با قاطعیت و هشیاری می گفتند که باید انقلاب اسلامی را صادر کنیم.
رییس فرهنگستان علوم اسلامی تاکید کرد: مرحله بعد انقلاب، درگیری با ایدئولوژی غالب در جهان که همان لیبرال دمکراسی است، انقلاب اسلامی وارد درگیری با تمدن غرب شده است و همه لایه های تمدنی و تجدد غرب مورد هدف انقلاب اسلامی است، ممکن است کسی بگوید که ایران دنبال مدرنیته اسلامی است و و ترکیبی بین مدرنیته و اسلام را می خواهد و می خواهد ژاپن اسلامی درست کند ولی دشمنان می دانند که این درست نیست.

وی با بیان اینکه، انقلاب اسلامی مبتنی بر انگیزه های مادی نیست و در مقابل آن است گفت: اینکه جامعه جهانی برعلیه ماست و برعلیه ما اجماع درست می کنند به خاطر اینست که احساس می کنند ما از جنس حرکت آنها نیستیم.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: انقلاب اسلامی می خواهد ایدئولوژی جدیدی را ارائه دهد و مسیر را عوض کند.وی با مطرح کردن این سوال که، آیا هدف بیداری اسلامی دمکراسی خواهی است؟ گفت: موضوع انقلاب های منطقه عمق اش مبازره با تجدد است و لبه تیز این مقابله، مقابله با تجدد است.حجت الاسلام و المسلمین میرباقری گفت: وقتی که لیبرال دمکراسی به منطقه می آید به استبداد منتهی می شود.وی تصریح کرد: آنچه که در جریانات منطقه است این است که؛ تحولات و جریانات، جریان خالصی نیستند، مثل ایران که همه گروهها بودند و می خواستند که انقلاب ایران به نفع تجدد تمام شود.

رییس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه، عمیق ترین لایه انقلابها، لایه اسلامی است، گفت: مهمترین دشمن نهضتهای اسلامی سکولاریستها هستند ـ جریانی مثل ترکیه اردوغان، خیلی خوب باشد مثل نهضت آزادی است ـ اینها مانع تکامل انقلاب اسلامی هستند.وی گفت: دوگروه مانع تکامل انقلابهای منطقه هستند؛ گروه اول؛ متحجران، سلفی ها و تکفیری ها و گروه دوم؛ سکولاریست های میانه رو هستند.رییس فرهنگستان علوم اسلامی تاکید کرد: بوسیله این دو گروه غربی ها می خواهند انقلابها موفق نشوند و به طرف تحجر یا تجدد بروند.

وی گفت: ریگان برای گسترش اسلام در منطقه به قرائت سلفی گری با عربستان قرارداد بسته و چندین میلیار دلار برای این هدف هزینه کرده بود.حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان اینکه ترکیه و عربستان در کنارهم، در مقابل جنبش های حقیقی اسلامی اند گفت: هر دو قرائت سلفی و سکولاریست، قرائت اسلام آمریکایی اند و با این دو نمی توان یک تمدن در مقابل تمدن غرب ایجاد کرد و این دو جریان مخاطره آمیزترین نگرانی در مقابل بیداری اسلامی منطقه هستند.وی گفت: همان زمان که اردوغان در مقابل اسرائیل موضع گرفت من گفتم این موضع گیری دروغ است و می خواهند در جهان اسلام، قهرمان سازی کنند و انقلاب مصنوعی ایجاد کنند.رییس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه، عده ای دنبال مصادره انقلاب های منطقه از طریق طالبانیسم و مدل ترکیه هستند افزود: با تحجر و انفعال در جهان اسلام می خواهند اسلام را از بین ببرند.وی گفت: ملی مذهبی ها و سکولارهای میانه رو مبارزه با مذهب نمی کنند و سهمی از مذهب در ساختار کلان در قواعد قائل نیستند این دو جریان جریان اساسی در کشورهای منطقه هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه، با بیان اینکه، ما به شدت محتاج نقد غرب هستیم و آرمانهای غرب نمی توانند به بیداری اسلامی کمک کنند افزود: جنگ جهانی اول و دوم  178 میلیون کشته داشت کشته های این دو جنگ بیشتر از همه کشته های جنگهای دیگر است، تجدد خواهان این جنگ ها را به راه انداختند و جنگ سوم جهانی از این عظیم تر خواهد بود.وی با بیان اینکه، لایه های ناخالص در هویت اسلامی وارد شده است، گفت: ناسیونالیستهای عربی، ترکی و ایرانی نباید هویت غالب شود و ناسیونالسیم نباید هویت محوری شود.رییس فرهنگستان علوم اسلامی تصریح کرد: متاسفانه در تلویزیون ایران  شاهد هستیم که سرودهای زمان رضاخان و محمد رضا مکرر پخش می شود.وی با بیان اینکه، تمدن نمادش کعبه و کربلاست نه تخت جمشید و نمی توانیم اینها را تکیه گاه خود قرار دهیم افزود: ما ناخودآگاه غربی زندگی می کنیم و غربی فکر می کنیم.

میرباقری افزود: لایه های عمیق در ایران، اسلامی است و بخشی از هویت ما را هویت غربی و تمدن غرب می سازد و نفوذ می کند، ما باید تلاش کنیم که اینها تبدیل به زندگی اصلی ما نشود.
وی با بیان اینکه خلا تئوریک در تحلیل انقلاب اسلامی و آینده اش داریم، تصریح کرد: اگر در مورد انقلاب اسلامی ایران، تحلیل تئوریک نداشته باشیم نمی توانیم چشم اندازی از انقلابهای دیگر داشته باشیم.
رییس فرهنگستان علوم اسلامی گفت: اگر ما برای انقلابهای منطقه برنامه نداشته باشیم دیگران برنامه ریزی می کنند.
وی تصریح کرد: قانونهای اساسی انقلابهای منطقه باید معطوف به عصر ظهور باشند نه عصر تجدد.
حجت الاسلام و المسلمین میرباقری در پایان گفت: درافق سازی برای انقلابها و ساختار کلان مناسب اجتماعی یعنی قانون اساسی، نیازمند تفکر هستیم اگر این طور باشد انقلابها از مرزها می گذرد و به بیداری معنوی در جهان منجر می شود و باعث فروپاشی امپراتوری غرب خواهد شد.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار