تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - خروج ناتو راه حل بحران لیبی است

چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391

خروج ناتو راه حل بحران لیبی است

نویسنده: islamic-awakening   طبقه بندی: لیبی، 

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا)، پایگاه خبری «ایندای بی» در مطلبی به بررسی دخالت ناتو در لیبی و پیامدهای حضور آن در این كشور پرداخت و نوشت: عنوان «مسوولیت حفاظت»(R2P) ناتو بهانه‌ای بود برای شروع جنگ در لیبی. ماه‌ها بمباران در این سرزمین آن را به ویرانه‌ای تبدیل كرده است. به این ترتیب، پیشرفته‌ترین كشور آفریقا ویران شده نه آزاد. درگیری‌های طولانی كماكان ادامه دارد و انتظار می‌رود كه سال‌ها نیز به طول انجامد.لیبی كشوری پیشرفته بود و در صلح به سر می‌برد تا اینكه ناتو در این كشور دخالت كرد. ناتو با موشك‌های كروز، بمب و سایر تسلیحات وارد خاك این كشور شد. هیچ ملت یا متحدی در امور داخلی كشور دیگری دخالت نمی‌كند مگر برای دفاع از خود، آن‌هم در صورتی كه مورد حمله قرار گیرد. قدرت و اختیار «مسوولیت حفاظت» ناتو، مانند اسب تراوا بود. از این رو، جنایات جنگی علیه بشریت در لیبی ادامه دارد و در حال خارج شدن از كنترل است.

ناتو هنوز در مسائل لیبی دخالت می‌كند. هزاران نیروی آمریكایی از بنادر و تاسیسات كلیدی نفت و سایر تاسیسات استراتژیك حفاظت می‌كنند. كشتی‌های جنگی ناتو بنادر لیبی را اشغال كرده‌اند. آمریكا، ایتالیا، فرانسه و نیروهای سایر كشورها در مسائل لیبی دخالت می‌كنند. باراك اوباما، رییس جمهور آمریكا 23 اكتبر 2011، آزادی مردم لیبی را تبریك گفت و افزود: « بعد از چهار دهه دیكتاتوری ظالمانه و 8 ماه درگیری كشنده، مردم لیبی اكنون می‌توانند آزادی خود را جشن بگیرند». اوباما بدتر از جرج بوش است و حتی از او قدم فراتر گذاشته است. لیبیایی‌ها، افغان‌ها، عراقی‌ها و سوری‌ها به او ناسزا می‌گویند.
البته آزادی آسان و سریع به دست نمی‌آید و مطمئنا ارزش درگیری‌های طولانی را دارد و مهم نیست هزینه آن چقدر است. قذافی ترسو نبود، مردم لیبی و سایر كشورها در آفریقای شمالی، خاورمیانه و آسیای مركزی نیز چنین نیستند.

 درگیری آنها برای به دست آوردن آزادی تمام نمی‌شود مگر اینكه سطله آمریكا پایان یابد و ناتو به زباله‌دان تاریخ بپیوندد.جنگ در عراق ادامه دارد. جنگ در افغانستان نیز سال‌ها پیش به شكست منجر شد. این موضوع درباره لیبی نیز صدق می‌كند هر چند واشنگتن، متحدان آن و ناتو این موضوع را نمی‌پذیرند. بمباران‌های روزانه ده‌ها هزار لیبیایی را به كام مرگ فرو برده است.
گروه‌های شورشی به جنایات تكان‌دهنده خود ادامه می‌دهند. جنگ انقلاب لیبی پایان نمی‌یابد مگر اینكه كنترل اوضاع از دست ناتو خارج شود. در واقع، مردم لیبی با چالش‌های بی‌نهایتی روبرو هستند و باید با آنها مقابله كنند؛ چالش‌هایی نظیر اشغال سلطه‌گران، بی‌ثباتی، تفرقه و خشونت كه در سراسر این كشور گسترده شده است. مردم لیبی از آنچه در آینده رخ خواهد داد، هراسانند.
ناتو قصد دارد همین سرنوشت را برای سوریه و دیگر جاها نیز رقم بزند. برنامه آنها جایگزینی یك فرد دست‌نشانده است. در لیبی، آنها بیش از آنچه معامله كرده بودند به دست آوردند. درگیری‌ها و خشونت ادامه دارد. لیبی ویران شده. صدها هزار نفر كشته شده‌اند و بسیاری دیگر زخمی و آواره. خشونت، ترس و فقر جایگزین دوران قذافی شده است.

ناتو مدعی است ماموریتش به طور موفقیت‌آمیزی انجام شده. لئون پانتا، وزیر دفاع آمریكا نیز گفته واشنگتن برای ایجاد ائتلافی بی‌مانند علیه ظلم و در جهت آزادی، یاری می‌رساند. اما مردم لیبی برعكس این موضوع را درك كرده‌اند. كشتارهای روزانه جایگزین صلح و آرامش شده و هیچ نشانی از پایان آن دیده نمی‌شود.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار