تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - چرایی شکل نگرفتن انتفاضه جدید فلسطین همزمان با انقلابهای عربی

بیداری اسلامی / نشست بررسی وضعیت اسرا و مقاومت فلسطین در سایه بیداری اسلامی منطقه امروز با حضور ناصرابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین و محمد صادق الحسینی کارشناس مسائل خاورمیانه برگزار شد.ناصر ابوشریف در این نشست اظهار داشت : با توجه به امکانات رژیم صهیونیستی، فلسطین با یک عملیات و مقاومت محدود و ناچیز آزاد نمی شود و در عین حال باید این موضوع را عنوان کنیم که مسئله فلسطین تنها مربوط به فلسطینی ها نمی شود، بلکه متعلق به جهان اسلام است.وی با بیان این مطلب افزود: جنبش جهاد اسلامی فلسطین این مسئله را در نظر گرفته است که امت اسلامی را بیدار کند. ملت فلسطین در صد سال اخیر بیشترین قیامها و مقاومتها را انجام داده است و در زمان حاکمیت انگلیس در فلسطین حدود 80 هزار نظامی انگلیسی وارد فلسطین شدند که این رقم مشابه تعداد نیروهای این کشور در هندوستان بود، اما با این حال ما شاهد بودیم مقاومت فلسطین در برابر انگلیس با وجود امکانات محدود، وجود داشت و این مقاومت در حالی صورت می گرفت که ایستادگی در برابر انگلیس، مجازات سنگینی را در پی داشت.
 
ابوشریف خاطرنشان کرد: طولانی ترین اعتصاب فلسطینی ها در سال 1936 بود که به مدت 6 ماه به طول انجامید در رابطه با مقاومت فلسطین نمونه های زیادی وجود دارد به عنوان مثال انتفاضه سال 1987 که 8 سال به طول انجامید و می توانست ادامه پیدا کند، اما برخی فلسطینی ها به سمت مذاکرات سازش روی آوردند.
نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ادامه خاطرنشان کرد: انتفاضه دوم فلسطین در سال 2000 اتفاق افتاد که انتفاضه خونینی بود واین بار فلسطینی توانستند تلفاتی را به اسرائیلی ها وارد کنند و همه اینها نشانه ای است که ملت فلسطین با وجود امکانات ناچیز در مسئله مقاومت کوتاهی نکرده است.

وی با بیان این مطلب افزود: تاثیرگذاری انتفاضه اول و دوم فلسطین بر ملت های عرب زیاد بوده است و جزئی از قیام هایی که هم اکنون در ملتهای عربی شاهد هستیم به مسئله تاثیرپذیری از انتفاضه فلسطین بر می گردد.ابوشریف تصریح کرد: نکته جالب اینکه ملت فلسطین در شرایط فعلی که ملتهای عرب در حال قیام هستند سکوت کرده اند و قیام نمی کنند. این مسئله به پیچیدگی هایی که در فلسطین وجود دارد مرتبط است به عنوان مثال جنبش جهاد اسلامی درانتفاضه دوم بیشترین شهید را داد و چیزی حدود 350 رهبر و عضو این جنبش شهید شدند به همین دلیل جایگزین شدن رهبران جدید در مدت کوتاه دشوار بود.

وی افزود: مسئله از دست دادن رهبران زیادی از جهاد اسلامی به یک معضل بزرگ تبدیل شده است به ویژه در کرانه باختری، ولی در نوار غزه اوضاع فرق می کند چون قواعد بازی در آنجا تغییر کرده است. پیش از این شلیک یک موشک در نوار غزه منجر به جنگ می شد، اما اکنون به مشکلات سیاسی می انجامد.ابوشریف در ادامه با بیان اینکه چرا در شرایط فعلی که قیامهای عربی در جریان است انتفاضه ملت فلسطین رخ نمی دهد گفت : قیام ملت فلسطین به عوامل زیادی مربوط می شود. اولین مشکل در کرانه باختری است این منطقه به رژیم صهیونیستی نزدیک است و دوم اینکه مقر تشکیلات خودگردان فلسطین در آن قرار دارد و سوم اینکه مردم کرانه باختری از لحاظ اقتصادی به تشکیلات خودگردان فلسطین وابسته اند (این منطقه دارای 160 هزار کارمند است که تحت سلطه تشکیلات خودگردان هستند و این نگرانی را دارند که با قیام، کار خود را از دست بدهند، بنابراین قیام در این منطقه دشوار است البته اگر امیدی باشد ملت فلسطین حتما قیام خواهد کرد.

وی افزود: مسئله جهاد و مقاومت در برابر اشغالگری در فلسطین وجود دارد البته وظیفه ملتهای عربی و اسلامی این است که به مسئله فلسطین کمک کنند.نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بخش دیگری از سخنان خود گفت : تغییرات کنونی منطقه جدی است و انشاءالله به نتیجه خواهد رسید. به عنوان مثال مردم مصر پیش از انقلاب 25 ژانویه ترسی در دل خود داشتند که اکنون از آن دور شده اند.وی خاطرنشان کرد: ما انتظار نداریم سیاست خارجی مصر سریعا تغییر کند چرا که این مسئله نیازمند زمان است خود مسئولان رژیم صهیونیستی همچون "آویگدور لیبرمن" وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اخیرا اعلام کرده است تغییر در مصر از برنامه هسته ای ایران خطرناک تر است. مسئله دیگر تغییر و افزایش تعداد جمعیت فلسطین است که به جمعیت یهودیان نزدیک می شود.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار