بیداری اسلامی / رخ داد های سیاسی این روز های مصر در دو سطح قابل تحلیل می باشد. در سطح داخلی رقابت اساسی میان سه گروه صاحبان مناصب سیاسی در نظام سابق دوران مبارک، اسلام گرایان و لیبرال ها و سوسیالیست ها در جریان است.

1-  به دنبال انقلاب مردم مصر و سقوط نظام مبارک در قاهره، سیاستمداران آمریکا که متحد دیرینه و استراتژیک خود در منطقه را از دست رفته می دیدند تلاش کردند تا با هدایت نظامیان وابسته سیر تحولات را در این کشور هدایت کنند. هنری کسینجر استراتژیست کهنه کار آمریکایی در همان ایام در توجیه رویگردانی آمریکا از حسنی مبارک این گونه استدلال  کرد که : " حسنی مبارک باید سال ها پیش از این از قدرت کنار می رفت ولی ما آن زمان فرد قابل اطمینانی برای جایگزینی وی در قاهره نداشتیم این درحالی است که امروز حداقل 10 جایگزین مناسب برای مبارک وجود دارد".

2- رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را بسیاری از تحلیل گران جدیدترین شک سیاسی وارد شده به جامعه مصر پس از انقلاب این کشور دانسته اند. ایمن نور، رئیس حزب الغد، کسی که با رقابت سرسختانه با مبارک و زندانی شدنش بر سر این رقابت تبدیل به یک چهره محبوب و انقلابی نزد مردم مصر شده بود، خیرت الشاطر، نامزد ثروتمند، تحصیل کرده و سیاستمدار اخوانی ها که توانسته بود بسیاری از آرای رای دهندگان اسلام گرا و حتی سلفی را جلب کند، عمر سلیمان، رئیس سابق سازمان امنیت مصر و معاون حسنی مبارک، دیکتاتور مخلوع مصر که در فکر جلب حمایت خارجی ها و طرفداران نظام مبارک بود، و حازم ابواسماعیل، نماینده سلفی ها که از پدری مصری و مادری امریکایی متولد شده است، به همراه دست کم 7 نفر دیگر رد صلاحیت شده اند تا ضمن شوکه شدن مردم مصر خشمی گسترده نیز جامعه مصر را فرا بگیرد. خشمی که بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که می تواند به یک بحران بزرگ سیاسی در مصر بینجامد.

3- رخ داد های سیاسی این روز های مصر در دو سطح قابل تحلیل می باشد. در سطح داخلی  رقابت اساسی میان سه گروه صاحبان مناصب سیاسی در نظام سابق دوران مبارک، اسلام گرایان و لیبرال ها و سوسیالیست ها  در جریان است. باقی مانده نظام مبارک که آنها را افرادی چون عمر سلیمان، احمد شفیق و ژنرال محمد حسین طنطاوی  و نهادهایی چون ارتش و دستگاه امنیتی مصر نمایندگی می کنند، هرچند در داخل خود از مرزبندی های مشخص و منافع متفاوتی برخوردار می باشند اما در بازگرداندن مناسبت های نظام سابق و مقابله با روی کار آمدن جریان های اسلام گرا متفق الهدف می باشند. از سوی دیگر جریان های اسلام گرا که با توجه به انتخابات اخیر مجلسین مصر ظاهرا از حمایت گسترده مردمی برخوردار می باشند، در صدد احیای حاکمیت اسلام و مقابله با احیای نظام سابق هستند. جریانی که توسط افرادی چون  حازم ابواسماعیل، خیرت الشاطر، محمد مرسی و نهادهایی چون قوه مقننه و حزب نور و جماعت اخوان المسلمین نمایندگی می شوند. جریان سوم که توسط روشنفکران سکولار چون ایمن نور، محمد البرادعی و...نمایندگی می شود خواستگاهی لیبرالی و سوسیالیستی دارد و آرمان شهر خود را در کشورهای غربی جستجو می کند.

سطح دوم تحلیل مربوط به مداخلات خارجی و رقابت های منطقه ای و فرا منطقه ای در مصر می باشد. عربستان با حمایت گسترده از جریانات سلفی، ترکیه و قطر با حمایت از اخوان المسلمین، امارات متحده عربی و برخی از پادشاهی های منطقه با حمایت از عمر سلیمان و باقی مانده نظام مبارک و آمریکا با حمایت از جریان های غرب گرا، ساخت نظامی و امنیتی مصر و تلاش برای تفاهم با دیگر گروه ها، مصر را به صحنه رقابتی برای دست یابی به منافع کوتاه مدت و دراز مدت خود تبدیل کرده اند.

3- ژنرال محمد حسین طنطاوی در جدید ترین اظهار نظر خود عنوان داشته است که «نوشتن قانون اساسی جدید مصر باید تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری مصر پایان یابد.» گفتاری که به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران نشانه ای است بر عزم نظامیان مصر برای به تعویق انداختن انتخابات  ریاست جمهوری این کشور. دکتر محمد سلیم العوا، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مصر نیز در این باره گفت: «این نشان می دهد که شورای نظامی می خواهد از زمان مقرری که تعیین شده بود، سرپیچی کند و قدرت را به رئیس جمهور منتخب تا قبل از نوشتن قانون اساسی و تعیین اختیارات رئیس جمهور منتقل نکند.» از سوی دیگر رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخاباتی باعث شده تا این کشور در آستانه بحرانی جدید قرار گیرد. جریانات سلفی تهدید به قیام برای حفاظت از دست آوردهای انقلاب کرده اند، خیرت شاطر نامزد رد صلاحیت شده اخوان از مردم خواسته تا برای دفاع از حقوق خود به خیابان ها بیایند،  درخواست هایی که باعث افزایش تنش در خیابان های قاهره شده است.

4- نظامیان مصر دوست ندارند به این راحتی قدرت را واگذار کرده و کنار روند و در صورت لزوم می توانند با بهره گیری از تنش سیاسی موجود ضمن اعلام حالت فوق العاده کودتایی سیاسی را تدارک ببینند و با به قدرت رساندن طنطاوی جایگاه خود را در مصر حفظ کنند. اگر چنین هم نشود، نا ارامی در فضای عمومی مصر می تواند بهانه خوبی برای به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری باشد امری که می تواند به احزاب لیبرال و سوسیالیست فرصت لازم برای سازماندهی و تبدیل شدن به یک جریان سیاسی موثر در آینده در مقابل اسلام گرایان را بدهد. سناریو دیگر این است که انتخابات در موعد مقرر برگزار شود، رقبای اصلی رد صلاحیت شده اند و افرادی چون عمر موسی به راحتی در رقابتی بدون رقیب جدی پیروز خواهند شد. در صورتی هم که اتفاقی ناخوانده رخ دهد و صحنه سیاسی مصر بار دیگر انقلابی گردد، سیاستمدارانی چون محمد البرادعی در حاشیه مانده اند برای روز مبادا.

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic