پنجشنبه 31 فروردین 1391

آرایش سیاسی مصر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

نویسنده: islamic-awakening   طبقه بندی: مصر، 


باشگاه خبرنگاران جوان موج بیداری اسلامی افزون بر یک سال است که شمال آفریقا تا غرب آسیا را دربرگرفته است موجی که سبب سقوط حسنی مبارک، ژنرال پیش قراول سازش با رژیم صهیونیستی شده است رژیمی که سه دهه مردم مصر را به بند کشیده و ملت این سرزمین اسلامی را تحقیر کرد. مصر اکنون آماده می شود تا نخستین رئیس جمهور مردمی خود را انتخاب کند آن هم پس از مبارکی که 32 سال حاکمیت بی چون و چرا بر جان و مال ملت مصر داشت و در 23 بهمن ماه دو سال پیش مجبور به کناره گیری از قدرت شد.انتخابات سوم خرداد شاید نخستین محک جدی برای سنجش استمرار انقلاب مصر باشد.
موضوعی که با کنار گذاشتن اصلی ترین نامزدهای اسلام گرایان برای مردم مصر چالش آفرین شدند آرایش سیاسی مصر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مصر چگونه است؟ آیا رژیم صهیونیستی ارتجاع عرب و غرب به رهبری آمریکا می تواند مانع از فروپاشی حاکمیت دوران حسنی مبارک شود.این محور گفتگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور مجتبی فردوسی پور کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه و احمد صیوفی روزنامه نگار عرب و عبدالعظیم مغربی نایب رئیس وکلای اتحادیه عرب از قاهره بود.در ابتدا احمدصیوفی با اشاره به نگرانی مردم از حرف برخی نمایندگان بویژه نماینده اصلی اخوان المسلمین اینکه این اقدام در چارچوب قانون بوده است گفت: این مرحله مصر مرحله چیدن میوه هاست و شکل گیری درگیری های کنونی بیشتر برگرفته از دو ایده است.
وی افزود اولین ایده که بیرون آمده از صندوق ها است و دیگری ایده ای که محافظت کند از ایده های بیرون آمده از صندوق ها این دقیقا همان چیزی است که شورای عالی نظامی درمورد آن اظهار نظر می کند.نایب رئیس وکلای اتحادیه عرب افزود« اما اکنون در کشمکش این درگیری ها با اهمیت ترین مسئله کنار زدن برخی از کاندیداها و کنار گذاشتن یک نیرویی که نماینده جریان قوی و گسترده در بین مردم است.
مجتبی فردوسی پورنیز با اشاره به رد صلاحیت شدن دو نماینده اخوان المسلمین و سلفی ها درانتخابات و اینکه این برای قدرت نیافتن اسلام گرایان می باشد افزود: این مرحله بسیار حساس برای ملت مصر است.وی افزود: ملت مصر یک مرحله را پشت سرگذاشته و گام بعدی انتخابات و نهادینه کردن انقلاب خود است.

این کارشناس ارشد خاورمیان یادآور شد: انتخابات و داده های مجلس خلق نشان داد اسلام گرایان پیروز شدند و در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل ترس از پیروزی اسلام گرایان برسر تأیید صلاحیت ها و روند انتخابات شورای عالی نظامی مانع تراشی ها ایجاد کرده تا این شورا را همچنان حفظ کند. 
فردوسی پور افزود: پیچیدگی هایی هنوز وجود دارد بعد از گذشت یک سال از سقوط حسنی مبارک ریاستی وجود دارد که می خواهد انتخابات را به گونه ای اداره کند تا وضعیت فعلی واقعی حفظ گرددگرچه گزینه های اسلامی هنوز در بین کاندیداها وجود دارد. 
عبدالعظیم مغربی نیز با اشاره به تأیید صلاحیت احمدشفیق نخست وزیر دولت سابق درمصر گفت: ملت مصر از زمان انقلاب 25 فوریه همچنان خواستار کنار زدن تمامی سردمداران رژیم مبارک هستند و ملت مصر این را نمی پذیرد و آنچه در دوران مبارک بوده را رد می کند. وی افزود: ملت مصر همچنین ابراز خرسندی کرد از تصمیمی که کمیته عالی انتخابات اتخاذ کرد مبنی بر رد صلاحیت عمرسلیمان که درساختار جنگ تبلیغاتی یک خطر واقعی بود برای انقلاب مردمی و کنار زدن عمر سلیمان آرامشی را در ملت مصر ایجاد کرد.
این نایب رئیس کانون وکلای اتحادیه عرب با اشاره به رد صلاحیت خیرات شاطر و آزادی آن با عف از زندان و ارتباط آن با رد صلاحیتش گفت: رد صلاحیت خیرات شاطر به دلیل دیگری بود وی درسال 2007جرمی را مرتکب شده بود که محکوم به زندان شده بود و با نظر و دید شورای عالی نظامی مورد عفو قرار گرفت. 
صیوفی در مورد تظاهرات گروه های اسلام گرا برای اعتراض به رد صلاحیت های صورت گرفته شده و تأثیرگذاری آن درشورای عالی انتخابات برای تأیید صلاحیت های مجدد نیز افزود: این تظاهرات پس از تصمیم کمیته انتخابات برگزار خواهد شد تا نشان دهد منطق انقلاب بر اوضاع فعلی مصر حاکمیت دارد. و مردم همچنان در صحنه حضور و نقش پررنگی دارند.
وی افزود: اکنون در مرحله حساسی قرار داریم و اینکه چه گروهی این فضا را اداره خواهد کرد تا مصر بتواند از بحران سخت اقتصادی سیاسی رهایی یابد. و کدام ساختار می تواند این بحران ها با عقلانیت پشت سر بگذارد و ملت مصر را به سلامتی و عافیت برساند.
فردوسی پور نیز با اشاره به پشتیبانی عالی نظامی توسط غرب پس ازسرنگونی مبارک و حفظ شدن ساختارهای رژیم قبلی افزود سه چالش در وضعیت کنونی پیچیدگی مصر را نمایان می کند وی یادآور شد بحران اقتصادی در مصر بروز کرده، بحران امنیتی از گزینه های اساسی بوده که تأخیر انتخابات و شایعاتی در مورد آن رقم زده و وضعیت سوم عدم وجود نهادهای ملی درمصر است.
این کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه افزود عدم وجود نهادهای ملی در ساختار ملت سازی تأثیرگذار بوده و مانع از شکل گیری احزاب که مهمترین ساختار سیاسی هستند را شده است.
المغربی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه شورای عالی نظامی مایل می باشد که قانون اساسی هرچه زودتر نوشته شود تا اختیارات را به صورت قانونی تفیذ کند گفت اکنون این ملت مصر است که حاکم بر صحنه اتفاقات درمصر می باشد 
وی افزود: متأسفانه شورای عالی نظامی که تنها مسئول دفاع از مردم مصر است عدم کفایت در اداره کشور را نشان داده است اما در نهایت شورای عالی نظامی باید بپذیرد که اختیارات را به مردم مصر بازگرداند.
احمد صیوفی نیز درپاسخ به سوالی مبنی بر اجرا نشدن خواسته های ملت مصر در مورد رژیم صهیونیستی و لغو قرارداد کمپ دیوید افزود: درواقع ملت مصر پیش از انقلاب قرارداد کمپ دیوید را مورد قبول خود نمی دانستند.
وی افزود: ملت مصر پس از انقلاب عافیت خود را بازیافته و در جریان انقلاب می بینیم که با تجمع در میدان التحریر خواسته های خود را اعلام می کند و پرچم رژیم صیونیستی را از بالای سفارت خانه این رژیم جعلی به پایین می کشند و خواستار ترک سفیر این رژیم از خاک مصر می شوند و این نشان دهنده نداشتن جایگاه در میان ملت مصر است.
المغربی نیز با اشاره به محاصره غزه پس از حسنی مبارک و اقدامات صورت نگرفته توسط شورای عالی نظامی برای بازگشایی گذرگاه رفح افزود: دولت کنونی مصر یک دولت منتخب نمی باشد وی افزود شورای عالی نظامی همچنان بر سلطه بر صحنه سیاسی مصر اقدامات دوران حسنی مبارک را تکرار می کند و با رابطه تنگاتنگ با آمریکا ادامه می دهد و معاهده کمپ دیوید را پیاده می کند.
نایب رئیس کانون وکلای اتحادیه عرب یادآور شد: هیچ گونه روند تحولی را شاهد نمی باشیم و هیچگونه تغییری در سیاست خارجی مصر جدید را شاهد نیستیم و بعد از انقلاب همان سیاست خارجی پیش گرفته شده است که در زمان مبارک درحال پیاده شدن بود

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic