تبلیغات
اخبار بـیـداری اسـلامی - عربستان؛ از ضعیف ترین كشورها در مورد مسئله حقوق بشر

خبرگزاری دانشجو نتایج كلی گزارش كمیته حقوق بشر عربستان از این كشورنشان می دهد عربستان سعودی از ضعیف ترین كشورها در مورد رعایت حقوق بشر و حقوق اولیه شهروندان است.گروه بین الملل «خبرگزاری دانشجو»: برآورد كلی از گزارش منتشر شده توسط كمیته حقوق بشر عربستان درباره وضعیت حقوق بشر در این كشور طی یك سال گذشته میلادی نشان می دهد عربستان یكی از بدترین كشورها در زمینه رعایت نكردن حقوق بشر و ‌‌آزادی‌های فردی در جهان به شمار می‌آید.
تجاوز به حقوق زنان، قلع و قمع اقلیت‌های دینی و قومی، رعایت نكردن آزادی‌های اجتماعی و جلوگیری از آزادی بیان و قلم از دیگر موارد نقض حقوق بشر در این كشور به شمار می‌آید.آزادی دین و عقیده در عربستان سعودی در بدترین وضعیت خود قرار دارد. شیعیان عربستان حتی نمی‌توانند آزادانه نماز خود را در مساجد برگزار كنند.امسال نیز همچون سال‌های گذشته مقامات عربستان سعودی طی مدت كوتاهی تعداد 11 مسجد متعلق به شیعیان را پلمپ و مسدود كردند.این در حالی است كه بر اساس آخرین آمارهای عربستان شیعیان حدود 10 تا 15 درصد جمعیت 22 میلیونی این كشور را تشكیل می‌دهن. 
شیعیان عمدتا در بخش‌های شرقی این كشور و در ساحل خلیج‌فارس در مناطق الاحساء و القطیف زندگی می‌كنندبرخی از شیعیان نیز در مدینه منوره، جده و الدمام مستقر شده‌اند. در جنوب عربستان و به ویژه منطقه نجران نیز تعدادی از شیعه‌های دوازده امامی و اسماعیلی زندگی می‌كنند.
با وجود اینكه در مناطقی نظیر نجران، الاحساء و القطیف شیعیان در اكثریت هستند اما از زمان روی كار آمدن رژیم وهابی در این كشور آنها از ساخت مساجد و حسینیه‌های جدید در شهرهایشان محروم هستند.

در حالی كه عربستان یكی از هم‌پیمانان اصلی آمریكا در منطقه به شمار می‌رود وزارت خارجه آمریكا در گزارش اخیر خود از قلع و قمع ازادی‌های دینی در این كشور از سوی حكومت آل‌سعود انتقاد كرده و عربستان را از بدترین كشورها در زمینه‌‌ آزادی‌بیان و اندیشه دانست.
گزارش وزارت خارجه می‌افزاید كه مقامات سعودی به شدت با برپایی مراسم دینی غیر از مذهب رسمی این كشور مخالفت می‌كنند و همچنین هیچ قانونی نیز در مورد آزادی‌های دینی وجود ندارد تا نقض آشكار قوانین و آزادی‌های فردی در این كشور را نشان دهد.
این در حالی است كه كمیته دفاع از حقوق بشر در شبه جزیر عربستان تشكیل هیئتی برای تبیین تبعیض نژادی در این كشور و تجاوزهای رژیم سعودی علیه شهروندان شیعه را خواستار شده است.
درست در همین زمان مقامات امنیتی ده‌ها تن از شیعیان را به بهانه شركت در مراسم عید یا عزاداری‌‌های دینی بازداشت كرده‌اند همچنین پس از اینكه عربستان به صورت علنی با یمن وارد جنگ شد از ارتكاب هیچگونه جنایتی در این كشور دریغ نكرد.
بنا بر این گزارش، یك نگاه كلی به وضعیت عربستان سعودی نشان می‌دهد كه حاكمیت این كشور به مردم خود هرگز اجازه رای دادن و تعیین سرنوشت خود را نداده است و با وجود تمام فشارهایی كه آمریكا به ظاهر بر كشورهای خلیج‌فارس داشته است این كشور از آنجایی كه هیچ انتخاباتی را برگزار نمی‌كند موفق شده است تا از این فشارها خارج شود چون اجازه برگزاری هیچ انتخاباتی را نمی‌دهد و تنها انتخاباتی كه عربستانیان در آن شركت كردند انتخابات شهرداری‌ها بود كه آن انتخابات هم صوری و بی‌معنی بود چرا كه دو سوم كاندیداها را خود دولت انتخاب كرده بود.
بر اساس این گزارش، كشورهای دیگر نظیر بحرین، كویت، قطر و حتی مصر در اثر این فشارها مجبور شدند تا فضا را اندكی برای حضور مخالفان در داخل ایجاد كنند و به این ترتیب اسلام‌گرایان در كویت، شیعیان در بحرین و اخوان‌المسلمین در مصر توانستند به پارلمان كشورشان راه یابند.
نیروهای مخالف حاكمیت در عربستان هرگز نمی‌توانند آزادانه به فعالیت های سیاسی اجتماعی خود بپردازند همچنین آنها نمی‌توانند عقاید خود را به آزادی‌ بیان كنند چرا كه بسیاری از این افراد در حال حاضر مانند حمزه الحسن و فواد ابراهیم در لندن پایتخت انگلیس اقامت گزیده‌اند بخش دیگری از این افراد نیز سال‌های طولانی است كه در زندان‌ها قرار دارند و به آنها زندانیان فراموش شده (المنسیون) اطلاق می‌شود.
در مورد اوضاع زنان در عربستان سعودی نیز باید گفت كه با وجود برخی از آزادی‌ها كه اخیرا در شهرهای بزرگ مانند جده و ریاض ایجاد شده است  زنان این كشور در قلع و قمع و خشونت‌های فراوانی زندگی می‌كنند در همین راستا زنان در این كشور حق داشتن هویت مستقل برای خود و حتی حق رانندگی را نیز ندارند و بسیاری از آنان از انواع مختلف آزارهای خانوادگی به ویژه از ناحیه همسران خود رنج می‌برند.
بر اساس این گزارش، جامعه عربستان از انواع مختلفی از معضلات و مشكلات رنج می‌برد، تضییع حقوق زنان و تجارت انسان‌ها و همچنین تجاوز به حریم زنان خارجی در همین راستاست.
این در حالی است كه بعد از فشارهای داخلی و خارجی رژیم عربستان به رواج تجارت انسان در این كشور اعتراف كرد و قوانینی را در مورد جرم شناختن این فعالیت‌ها وضع نمود.
فقر در عربستان به حد نگران كننده‌ای رسیده است، تا جایی كه نشریه تخصصی «مید» در مورد شیوع گسترده این پدیده اجتماعی در «كشور نفت خیز» كه ذخایر بانكی آن در بانك‌های آمریكا دست كم به بیش از یك تریلیون دلار می‌رسد، سخن به میان آورده است.
 در این راستا «مفلح القحطانی» دبیركل اتحادیه ملی حقوق بشر در این كشور آمار و ارقامی را از وضعیت مصیبت بار سطح فقر در عربستان منتشر كرده است.
 وی در این گزارش تاكید می‌كند كه 45 درصد تا 60 درصد از مردم عربستان قادر به خرید منزل برای خود نیستند و بیش از 75 هزار خانواده سعودی درآمدی كمتر از دو هزار ریال سعودی (540 دلار) در سال دارند.
 با وجود اینكه عربستان از بزرگترین ثروت‌های نفتی جهان به شمار می‌رود اما مردم عربستان كماكان در دایره فقر گرفتار شده‌اند. 
 

اخـبــار بـرگزیــده

 • تصاویر بیداری اسلامی

اسلایدر

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نوای آنلاین


ابزار